Alper Mert
18 Haziran 2022

Feda zamanı


Galatasaray’da seçim bitti, tablo ortaya çıktı. Artık gidilecek yol yok. Camia birlik içerisinde bu süreci atlatmak zorunda. Nasıl ki kulüp üyeleri yarım kalan işlerini tamamlaması, gayrimenkul projeleri ile Galatasaray’ın borcunu kapatması, Bankalar Birliği başta olmak üzere bütün sarmallardan kulübü kurtarması için yeniden Dursun Özbek’i başkanlık koltuğuna oturttuysa, aynı durum futbol yapılanması içinde geçerli.

Başkan Özbek seçimden önce 30 milyon Euro’yu bulacak kasa kolaylığı yapacağını açıkça taahhüt etti. Özellikle futbol tarafında mali ve idari bir kriz durumu varken, başkan elini cebine atıyorken, başlattığı projeyi tamamlamak için Fatih Terim de üst düzey mali fedakârlıklarla geri gelmeli.

Galatasaray yönetimi hangi teknik direktörle görüşse yıllık maliyeti 5.5 milyon Euro’dan aşağıya olmuyor. Ve masaya oturulan her hoca adayı mevcut kadro için üst düzey kalitede en az 6-7 takviye istediğini belirtiyor. Böylesi bir dar boğazda en az 50 milyon Euro’yu bulacak bir yatırım Galatasaray’ın zaten kötü olan mali yapısını daha da zorlu bir sürece sokabilir.

Bu takımı kurarak kendisine ait bir projeyi uygulamaya koyduğunu açıkça belirten Fatih Hoca, en fazla 3 takviye ile bu kadroyu çok başka bir seviyeye getirebilir. Fatih Terim için aynı Dursun Özbek gibi yarım bıraktığı işi tamamlama vaktidir.

Yıllık en az 5.5 milyon Euro maliyet çıkaran diğer yabancı adaylara göre Terim, feda döneminde daha düşük bir teknik maliyetle bu taşın altına eline koyar ve projesini tamamlarsa hem kendisi hem de Galatasaray için en doğru işi yapmış olur. Terim’in kurduğu takımı sadece kendisi toparlayabilir. Florya’da işler ne kadar hızlı ve az para harcanarak düzelirse Galatasaray o kadar çabuk ayağa kalkabilir.

Yazarlar

Feda zamanı
Alper Mert