Bir evlilik ilişkisi içinde eşlerden birinin diğerine yalnızca cinsel olarak ihtiyaç duyduğunda yakınlık göstermesi ve iyi davranması o evliliğin sağlıklı yürümediğine işarettir.

Bizim evliliğimiz ne kadar sağlıklı?

SORU:

6 yıldır evli bir kadınım. Eşim son yıllarda sadece ilişkiye girmek istediği zaman bana iyi davranıyor diğer zamanlarda bana karşı çok ilgisiz. Böyle bir ilişki nereye kadar sürer? K.F./Edirne

CEVAP:

Sizin evliliğinizde bir iletişim ve yakınlık sorunu olduğu düşünülebilir. Burada cinsellik sanki ilişkinizin tek işlevsel yanı gibi duruyor. Ancak tek başına cinsel yaşam bir evliliği sürdürmeye yetmeyebilir. Sizin böyle bir durum­da kendinizi kullanılmış hissetmeniz cinselliğe ilginizin azalması normal ve beklenen bir durumdur. Bu sorunu tek başınıza çözmeye çalışmak yerine bir şekilde eşinizle konuşarak, olmazsa onu ikna ederek cinsel terapiyi de bilen bir evlilik çift terapistinden profesyonel destek almanız uygun olur.

Doğum kontrol hapları zararlı mı?

SORU:

24 yaşındayım ve yeni evliyim. Bir süre çocuk istemiyoruz. Doğum kontrol hapı kullanıyorum ama zararlı olduğunu duydum. Bu doğru mu? A.T./Mersin

CEVAP:

Bu konu daha çok kadın doğum dok­torlarının uzmanlık alanına girmekle beraber bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışacağım. Güvenli doğum kontrol yöntemlerinin bulunmasıyla birlikte cinsellik algısı değişti. Cinsel yaşamdan haz alma üreme fonksiyonunun önüne geçti. Bununla birlikte cinsel davranışın fizyolojik boyutu üreme fonksiyonuyla bağlantılı olduğu için bunu engelleyen yöntemlerin bazı yan etkileri olabiliyor. Kadınlar özel bir sağlık nedeni olma­dığı sürece cinsel olarak aktif olduk­ları yaştan itibaren menopoza kadar bu hapları kullanabilir. Her yöntemin kendine göre artıları ve eksileri, önemli olan sizin için en uygun olanın belir­lenmesidir. Sizin durumunuzda aile he­kiminizle konuşarak prezervatif, spiral gibi alternatif doğum kontrol yöntemle­rinden birinde karar kılabilirsiniz.