Eskişehir’de ilanları görenler kan merkezine koştu

Eskişehir’de ilanları görenler kan merkezine koştu

Eskişehir’de, artan koronavirüs vakalarının ardından hasta yakınları, sosyal medyada immün plazma bağışçısı bulabilmek için çok sayıda ilan paylaştı. İlanları ve mesajları görenler ise Kızılay Eskişehir Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi’ne giderek bağış yapmak için randevulu sistemle adeta sıraya girdi.

Eskişehir’de koronavirüs vakaları son bir ayda artış gösterdi, günlük 160 dolayında vakalar görülmeye başlandı. Eskişehir Şehir Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesi’nin yanı sıra Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi görenlerin yakınları, sosyal medyada immün plazma bağışçısı bulabilmek için çok sayıda ilan paylaştı.

Toplu cep telefonu mesajlarıyla da koronavirüs tedavisi görenler için kan grubu ve iletişim bilgilerini içeren mesajlar gönderildi. Eskişehirliler koronavirüs tedavisi görenlere plazma sağlamak için ise Kızılay Eskişehir Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi’ne giderek bağış yapmak için adeta sıraya girdi. Yoğunluk ve kuyruk oluşmaması için günde en az 10 kişi, randevulu sistemle Kan Merkezi’nde immün plazma bağışında bulunuyor.

‘YARDIMCI OLMAK İÇİN PLAZMA BAĞIŞÇISI OLDUM’

Kızılay Eskişehir Batı Anadolu Bölge Kan Merkezi’nde immün plazma bağışında bulunanlardan Nurettin Akdeniz (40), yüksek ateş şikayetiyle gittiği hastanede yapılan Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. Tedavisinin ardından koronavirüslü hastalara yardımcı olmak için bağışta bulunduğunu anlatan Akdeniz, “Kurban Bayramı’ndan önce arife günü yüksek ateşle gitmiştim hastaneye. Orada yapılan test sonucum pozitif çıktı. Hastalığı çok ağır geçirmedim, hafif atlattım. Evde tedavi gördüm. Bir arkadaşımın vasıtası ile plazma bağışçısı olmaya karar verdim. Bu işlerin nasıl olduğunu da bilmiyordum açıkçası. Yapılan işlemleri öğrendiğimde, hastalara yardımcı olmak adına plazma bağışçısı oldum. Hastalık daha yeni olduğu için neyin ne olduğunu da bilmiyorduk vatandaş olarak. Plazma bağışı diye duyuyordum ama neye iyi geliyor, nasıl oluyor çok da bilgim yoktu açıkçası. Sora sora bilgilendik. Çevremde birkaç tane daha pozitif olan arkadaşım var, onlara da söyleyeceğim, muhakkak bağışta bulunmaları lazım” dedi.

Gündem

Eskişehir’de ilanları görenler kan merkezine koştu
Gündem