Eşinizle mutlu olmak istiyorsanız bunları yapmayın!

Eşinizle mutlu olmak istiyorsanız bunları yapmayın!

Hukukçu ve Kişisel Gelişim Uzmanı Cengiz Hortoğlu anlattı. Mutlu ve huzurlu bir evlilik için eşlerin bazı yanlış alışkanlıklarının farkında olup bunlardan vazgeçmesi çok önemlidir…

Bir kadın okurum, “Hep yapılması gerekenleri söylüyorsunuz, eşime tüm paylaştıklarınızı okutuyorum ama bir adım dahi ileri gidemedik. Bir de yapılmaması  gerekenleri  yazar mısınız? Eşimin yapması gerekenler çaba ister. Ben çaba göstermesinden umudumu kestim ve yapması gerekenlerden vazgeçtim. Sadece biraz dikkat etmesi bile evliliğimi sürdürmem için bana yeterli olacak” diyor.

Cengiz Hortoğlu

Asgari ölçülerde anlaşın yeter

Ben de düşündüm ve hak verdim değerli okuruma. Belki bu kez daha etkili olurum ve ilişkilerdeki mutluluklara daha fazla katkım olur. Gerçekten de beklenti arttıkça umutsuzluk da getiriyor. Asgari ölçülerde anlaşmak bile önemli!

Cengiz Hortoğlu

İşte yapılmaması gerekenler

1) Giysilerini sağa sola atma! Dağınık olma! Bu davranış evliliğin üzerinde çok etkili!

2) Eşinin sözünü asla bölme!

3) Eşinle konuşurken kırıcı olma! Ağzından çıkan her kelime ilişkinizi tahrip edebilir. Eşinle başkalarının yanında konuşurken daha da dikkatli ol!

4) Eşine sitem etme veya kinayeli konuşma! Bunu alışkanlık haline getiren eşler var; bu evliliği içten içe yıkar.

5) Konuşurken sesini yükseltme! Şunu bil ki; gereğinden fazla bağırırsan mesajın karşı tarafa ulaşmayacağı gibi, eşinin ruhunu tahrip de edersin.

6) Yaşadığın ne olursa olsun asla suratını asma! Beden dili kelimelerden daha etkilidir.

7) Asla başkalarıyla eşinin hakkında konuşma! Dedikodu ilişkileri bir anda çökertir. Başkasına söylediklerin, eşine çok farklı veya çok abartılı bir şekilde ulaşabilir, bu da evliliğini tehlikeye sokar.

8) Eşine asla yalan söyleme! Bir kez bile yalan söylediğinde evliliğinin temeli olan güven zedelenir.

9) Bilgisayarına bağımlı kalma! Bu eşinle yaşayacağın nitelikli zamanı bilgisayarınla geçirmen anlamına gelir.

10) Asla geç kalma! Geç kalırsan da eşini aramamazlık etme! Bu, eşinin olumsuz senaryolar yazıp seni suçlamasına neden olur.

11) Doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günleri
sakın unutma!

12) Tüm zamanını işte geçirme! Yaşam çalışmaktan ibaret değildir.

13) Bir tartışma yaşadığınızda eşin hakkında kendi kendine söylenme! Bu evliliği ve aranızdaki sevgiyi için için yıkar.

14) Eşinin ailesine karşı soğuk davranma! Kesinlikle kırıcı olma! Senin kendi ailen için eşinden beklediğin saygıyı sen de onun ailesinden asla esirgeme!

15) Eşinin istediği bir şeyi önce söz verip sonra almayı ıskalama!

16) Duş almadan, dişini fırçalamadan yatak odasının önünden bile geçme! (Bu aynı evde pansiyoner olman gibi bir sonucu getirebilir.)

17) Koşulların elverdiği ölçüde asla cimrilik yapma!

SON SÖZ: Değerli okurum, yaptığım birçok araştırma bana, aslında evlilikte mutluluğun da mutsuzluğun da çok kolay olduğunu gösterdi. Çözüm gereğini yapmaktan geçiyor. Bunun için de farkındalık gerekiyor. Bütün ilişkilerde olduğu gibi evlilikte de değer verdiğiniz ölçüde değer görürsünüz. Bu nedenle ne yaparsanız yapın, kendinize “Bu davranışımla eşim kendini nasıl hissedecek?” sorusunu sorun ve bu sorunun yanıtına göre hareket edin. Herşey bu kadar kolay. Sadece bu kuralı uygulamak bile mutlu bir evlilik için yeterli!

Özlem UÇAR / KORKUSUZ

Sağlık

Eşinizle mutlu olmak istiyorsanız bunları yapmayın!
Sağlık