Kemal ÖZCAN
4 Mayıs 2022

Erkeklerin baş belası performans kaygısı


Yaygın bir sorun olan performans kaygısı, erkeğin yeteri kadar hızlı ereksiyon olamayacağını,ereksiyonunun yeterli olamayacağını ya da erken sonlandıracağını düşünerek strese girmesidir.

Bu problemimle nasıl başa çıkarım?

SORU:

10 yıldır evli, 44 yaşında bir erkeğim. Eşimle birlikte olurken sertleşmeyi sür­düremiyorum. Eşim bu durumdan mem­nun değil, onun özel günlerini iple çekiyo­rum. Bana ne önerirsiniz? M.F./Samsun

CEVAP:

Yazdıklarınızdan neredeyse bütün erkekle­rin cinsel yaşamlarını olumsuz etkileyen, özgüvenlerini ve benlik saygılarını kaybet­melerine neden olan performans kaygısı sorunu yaşadığınız anlaşılıyor. Bunun en belirgin göstergesi sizin de belirttiğiniz gibi erkeklerin kendilerini cinsel yönden baskı altında hissetmedikleri dönemleri yani eşlerinin özel günlerini özlemesidir. Erkek doğası gereği eşini mutlu etmeye ve bu davranışıyla eşinin sevgisini ve onayını almaya programlanmıştır, bu gerçekleş­mediğinde kendini yetersiz ve ya başarısız hisseder. Sizin durumunuzda yaşınız gereği cinsel gücünüzde azalma olması normal ve beklenen bir durumdur. Cinsel beklen­tilerinizi ve tutumlarınızı buna uygun hale getirmeniz beklenir. Eşinizle konuşarak performans odaklı değil, duygu odaklı, dokunma ve hissetmeyi öne çıkaran bir cinsellik anlayışına geçebilirsiniz.

Şimdi niye ilaçsız  ilişkiye giremiyorum?

SORU:

32 yaşındayım, benim sorunum sertleşme sağlayıcı ilaç kullanmadan ilişkiye girememek. İlaç kullanmadan önce sorunum bu kadar büyük değildi, şimdi ilaçsız hiç yapamıyorum. Bu sorunun çaresi var mı? A.S./ Bursa

CEVAP:

Yapılan çalışmalar ilaç sektöründe en fazla satılan ilaçların sertleşme sağlayıcı ilaçlar olduğunu gösteriyor. Süper ve herkesten daha iyi bir erkek olma isteği erkekleri gerçekte ihtiyaçları olmadığı halde takviye ilaçları kullanmaya itiyor. Bazı özel organik neden­lerle sertleşme sorunu olan erkekleri dışarda tutarsak, ihtiyacı olmadığı halde abartılı bir şekilde sertleşme ilacı kullanan erkekleri bekleyen son kalıcı sertleşme sorunudur. Sizin durumunuzda önce bir üroloji dokto­ruyla görüşerek bir check-up yaptırmanız, organik bir neden olmaması durumunda ilacı bırakmanız önerilebilir. Gerçekçi beklentiler­le daha fazla erotizm ve romantizmle ihtiyacı­nız olan ereksiyonu sağlayabilirsiniz. Cinsel tahrikin güçlenmesi için kısa bir süre cinsel perhiz yapmanız uyarılmayı kolaylaştıracaktır.

Evliliğimi kurtarmak için ne yapabilirim?

SORU:

38 yaşında bir erkeğim. Erken boşalma yüzünden evliliğim bitme noktasına gel­di. Bundan nasıl kurtulurum? S.C./Adana

CEVAP:

Birçok canlının erkeği üreme şansını artırmak için doğası gereği hızlı boşalmaya programlanmıştır. Bu durum insan için de geçerlidir. Bununla birlikte insanlarda cinsel ilişki üremenin dışında haz alma ve haz verme işlevi de taşıdığı için hızlı boşalma neredeyse bir eksiklik ya da kusur gibi görülmektedir. Neyse ki boşalma denetimi yüzmek, dans etmek gibi isteyen her erkeğin sonradan öğrenebileceği bir beceridir. Hızlı boşalma isteği, cinsel eğitim, nefes ve gevşe­me, duyulara odaklanma, dur-başla tekniği gibi bir takım tekniklerle yavaşlatılıp kontrol edilebilir. Çözülebilir bir sorun için boşan­mayı istemek erken verilmiş bir karar olur. Bir uzmandan destek almanız uygun olur.

Yazarlar

Erkeklerin baş belası performans kaygısı
Kemal ÖZCAN