Kemal ÖZCAN
8 Ağustos 2020

Erkek de sekse ‘Hayır’ diyemez mi?


Erkek her zaman cinsel ilişkiye hazır olabilir mi? İşte yanıtı…

Eşim neden beni anlamak istemiyor?

SORU:

28 yaşındayım, 2 yıldır evliyim. Korona döneminde çok yoğun çalışıyoruz. Bu nedenle bazen cinsel ilişki yaşamaya enerjim kalmıyor. Eşim bu durumu anlamakta zorlanıyor, “erkek dediğin yorgun olsa da sekse hayır diyemez, senin hayatında biri mi var” diye beni zorluyor. Erkek sekse hayır diyemez mi? R.C./ Adana

CEVAP:

Tabii ki canınız sevişmek istemediğinde, yorgun ya da modunuz düşük olduğunda hayır diyebilirsiniz. Cinsellik mekanik bir şekilde yaşanılacak bir süreç değildir. Cinsel yaşamı etkileyebilecek stres, eş sorunu, iş hayatında var olabilecek sorunlar, geçirilen hastalıklar gibi hayatın getirdiği olumsuzluklar ve sayılabilecek birçok faktör karşısında kadın veya erkek tüm canlıların cinsel yaşantısı negatif etkilerle karşılaşabilir ve cinsel arzuları geriye itilmiş olabilir. Erkeğin her zaman cinsel ilişki yaşayabileceği düşüncesi, cinselliğin yalnızca erkeklerin ihtiyacı olduğunu toplumlarda görülen bir cinsel hurafedir. Cinsel istek ve uyarılma için her şeyden önce erkeğin kafasının rahat olması, bedeninin sağlıklı ve dinlenmiş olması ve uyumlu bir çift ilişkisi içinde olması gerekir. Cinsel isteğin oluşması ayrıca ortamın uygunluğu, eşin çekiciliği ve cinsel iletişimde iyi olması gerekir.

Cinsellikte niye bu sorunu yaşıyorum?

SORU:

26 yaşında yeni evli bir kadınım. Eşimle severek evlendik. Ancak benimle cinsel yakınlık yaşamak istediğinde beni cinsel tatmin için kullandığını düşünüyor, kavga çıkararak uzaklaşıyor, sonra da pişman oluyorum. Neden böyle davranıyorum? E.S./ Ankara

CEVAP:

Sözünü ettiğiniz duruma sinizm denir. Temelinde çocukluk ve ergenlik döneminde güvenilmesi gereken yakın kişiler tarafın­dan hayal kırıklığına uğratılma gibi yaşam deneyimleri, yani güvenli bağlanma sorunu vardır. Cinsel sinizm ise cinsel anlamda di­ğerlerine ve eşe güvenmeme, onun yanında rahat olamama, kötü niyetli davranacağı yönünde dayanağı olmayan düşüncelere sahip olup buna uygun davranışlar sergile­me şeklinde görülür. Sizin eşinizle konu­şarak bu kaygılarınızı paylaşmanız, ondan biraz daha fazla sabır ve anlayış istemeniz, cinselliği cinsel birleşme değil daha çok duygusal bir paylaşım olarak yaşamanız faydalı olabilir. Sorunun devam etmesi du­rumunda bir uzmandan profesyonel destek almanız uygun olur.

İlişki sırasında fantezi kurmak yanlış mı?

SORU:

Cinsel ilişki sırasında fanteziler kuruyorum, sonra rahatsız oluyorum. Sizce yaptığım yanlış mı? D.Ş./Trabzon

CEVAP:

Cinsel fantezi kurmayan insan yoktur. Cinsel fanteziler; cinsel yaşamdaki heyecanı yoğunlaştırarak daha kolay doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilir, kişinin kendisini tehlikeye atmadan veya reddedilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumlar keşfetmesini mümkün kılabilir, cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı artırabilir, kişinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendi kendini erotize etmesine yardımcı olabilir, duyguları canlı tutabilir, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp, renklendirebilir. Ancak bir kişi için tek cinsel uyaran örneğin ayak ise, başka hiçbir şey aynı cinsel uyarı sağlamıyorsa, o zaman fetişizm dediğimiz sağlıksız bir durum söz konusudur.

Yazarlar

Erkek de sekse ‘Hayır’ diyemez mi?
Kemal ÖZCAN