Ahmet Takan
31 Ekim 2020

EOKA-ASALA-PKK çetesine radikal dinci terör eklemleniyor…


Fotoğrafı çok büyük görmek lazım!.

Amerikan güvenlik ve istihbarat kurumlarının raporları, IŞİD’in Irak ve Suriye’de kontrol ettiği toprak alanları olmasa da ideolojik etkisinin ve saldırı gücünün varlığının halen çok kuvvetli olduğunu ortaya koyuyor…

Geçen haftalarda, Suriye kuzeydoğusunda PYD/YPG bölgesindeki Al Hol kamplarında kalan IŞİD’li teröristlerin/ailelerinin binlercesinin (Rusların iddiasına göre) ABD’nin isteğiyle serbest bırakılması IŞİD’e yeni bir nefes olduğu iddia ediliyor. Serbest kalan IŞİD’lilerin nereye gittiği gideceği belli değil.

New York Times Gazetesi, SDG’nin (PKK/YPG) yaklaşık 70 bin kişinin yaşadığı ifade edilen kamptan ilk grup olarak 15 bin kişiyi serbest bıraktığını yazdı. Bunların arasında ne kadar terörist var net bilinmiyor.

Suriye gibi iç savaşın yaşandığı, terörist grupların vekalet savaşlarında kullandığı ortamda teröristlerin herhangi bir şekilde yer değiştirmesi, aynı silahların el değiştirmesi gibi sorun değil zaten.

Onun haricinde iç çatışmalar, terör, kuraklık vs. nedenlerle sınır aşan göçlerin arttığı bir süreçteyiz. Bunu en yoğun şekilde yaşayan ve bunun en büyük bedelini  ödeyen ülke Türkiye. İç savaş öncesi nüfusuna göre Suriyelilerin yaklaşık beşte biri (kayıtlı kayıtsız 5 milyon civarında) halen Türkiye’de sığınmacı durumda.

Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de yarattığı, yaratacağı ekonomik, toplumsal, siyasi sorunların yanında belki de en önemlisi güvenlik sorunu…

Bütün bunların yanına Karabağ krizi öncesi yoğun şekilde gündeme gelen Türkiye’deki tarikatların silahlanması konusunu ekleyin. Bir de bir zamanlar cemaat diye bilinen ama büyük bir casusluk ve terör örgütü olduğu 15 Temmuz kalkışmasıyla iyice görülen FETÖ’nün yaptıkları var. FETÖ’nün halen tam olarak etkisiz hale getirilemediğini de ekleyin.

Yıllardır, Türkiye’nin dört bir tarafta ortaya çıkarılan tetiklenen krizlerle ABD/NATO ve Rusya tarafından kuşatıldığını yazıp çiziyoruz. Malum uzmanlar yorumcular en son Karabağ krizi çıkınca daha yeni uyandılar!.

★★★

Fotoğraf karesini alabildiğine büyüteceğim;

Karabağ krizinin ilk günlerinde bu köşede konuyu değerlendirirken Türkiye’nin EOKA-ASALA-PKK terör saykılıyla -duruma ve konjonktüre bağlı olarak -bunlardan birisinin başına bela edildiğini söylemiştik.

Ermenistan’ın Karabağ’da savaşmak üzere 2 bin civarında PKK’lıyı getirdiği artık herkesçe bilinen sır. Avrupa’dan getirilen ASALA artıkları da Karabağ’da. Genelkurmayın açıklamasına göre, general rütbesinde Rum askeri personelin de Karabağ da olduğu biliniyor. Bu resim, EOKA-ASALA-PKK işbirliğinin devam ettiğini gösteriyor.

Türkiye’nin başına örülen terör belasını ve yaklaşan tehlikeleri her fırsatta beraberce anlatmaya çalıştığımız, savunma, güvenlik, dış politika analisti, emekli Deniz Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek, “Türkiye karşıtı terör ittifakı olan EOKA-ASALA-PKK saykılı belki de rollerinin sonuna yaklaşıyorlar ama faaliyetleri saldırıları alçak yoğunluklu devam edecek. Belki de bu nedenle bunlara şimdi yeni bir unsur daha ekleniyor. Bir süredir var ama vites artırma olasılığı yüksek. O da bu saykıla radikal dinci terörün ekleniyor olması“ diyor.

Gözümüzü dört açıp tuzakları görmeliyiz. Cahit Armağan Dilek’in çok önemli uyarılarına kulak verelim;

-Suriye savaşıyla birlikte Suriye’de El Kaide ve IŞİD dahil türevlerinin sınırımıza dayanmış olması, artık herkesin söylediği gibi Türkiye’de selefi örgütlerin hem sayısının hem de takipçilerinin artması hem de bunların silahlanıyor olması bunun ayak izleri…

-IŞİD saldırılarını 2015-2016’larda ağır şekilde yaşadık. Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi, IŞİD belki de kendisine verilen yeni görev gereği Türkiye’de yeni eylem arayışları içinde. Son günlerde Fransa’da yaşanan IŞİD saldırılarını sadece Fransa’ya yönelik olarak görmemek lazım. 2015-2016 döneminde de hem Türkiye hem de Fransa başta olmak üzere Avrupa’da IŞİD saldırıları yaşanmıştı. Dolayısıyla IŞİD yeni bir saldırı dalgası başlatmış olabilir.

Ama Avrupa ile Türkiye’deki saldırıların hedefi farklı olacaktır. Avrupa’daki saldırılar Avrupa ülkelerinin Kuzey Afrika, Irak ve Suriye’deki terörle mücadeleye müdahilliğini artırma hedefi güderken Türkiye’deki saldırılar Türkiye’nin iç güvenliğini iç cephesini toplumsal yapısının fay hatlarını etkileme/kırma hedefinde olacaktır. Muhtemel radikal dinci terör örgütü saldırılarının Türkiye’de EOKA-ASALA-PKK saykılına ekleniyor olacağına ilişkin emareler daha büyük.

-Bunun yanında Fransa’nın ise Türkiye ile yaşanan gerginlikler ve Türkiye karşıtlığının da etkisiyle İdlib’te Rusya-Suriye eksenine askeri destek verdiği görülürse şaşırtıcı olmaz.

2014’te IŞİD’in Suriye/Irak’ta yakaladığı Batılı ülke vatandaşlarının kafalarını kesmesi o ülkelerin Suriye/Irak’a müdahalesinin önünü nasıl açtıysa şimdi Avrupa’nın göbeğinde vatandaşlarının başının kesilerek öldürülmesi haydi haydi bu ülkeleri özellikle Suriye’de sert askeri karşılık vermeye itecektir.

-EOKA-ASALA-PKK saykılı ile Türkiye çevresindeki bölgelerin dizaynında belli hedeflere ulaştığını düşünen emperyalist güçler, bölgesel dizaynın bu safhasında şimdi Türkiye’ye karşı radikal terör örgütlerini kullanmaya ağırlık verebilirler. Ayrıca İdlib’te sıkıştırılmış El Kaide türevi terör gruplarının muhtemel bir Rusya-Suriye harekatı sonrası kaçabilecekleri tek yerin Türkiye olacağı gözden kaçmasın.

-EOKA’yı da düşündüğümüzde Türkiye terörle en uzun zamandır mücadele eden bir ülke. Batı, terör tehdidiyle 1990’ların ortasından itibaren muhatap olmaya başladı. 2001’de 11 Eylül saldırılarıyla birlikte terör resmen küreselleşti. Terörün bir dış politika aracı olarak kullanıldığı o tarihten itibaren iyice belirginleşti. Halbuki, Türkiye’ye karşı çok daha önceki yıllardan beri bir dış politika aracı olarak kullanılıyordu. Görünen o ki, terör halen en kullanışlı araç ve emperyalist güçler terörü dış politika aracı olarak kullanmaya devam edecekler. Dolayısıyla Türkiye’yi yönetenler Türkiye’ye karşı EOKA-ASALA-PKK terör saykılına eklenen radikal dinci terör tehdidini hafife almasın. Saykılı gözden kaçırmasın.”

★★★

–Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

EOKA-ASALA-PKK çetesine radikal dinci terör eklemleniyor…
Ahmet Takan