Enkaz başından ayrılmadı, 17 kişiyi tek tek teşhis etti

Enkaz başından ayrılmadı, 17 kişiyi tek tek teşhis etti

30 Ekim’de İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan Doğanlar Apartmanı 17 kişiye mezar oldu. Apartman görevlisi Mustafa Turbaş, enkaz başından bir an olsun ayrılmayarak, beton blokların altından çıkarılan cansız bedenleri tek tek teşhis etti.

İzmir’de 30 Ekim’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından 17 kişiye mezar olan Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı sessizliğe büründü. Apartman görevlisi Mustafa Turbaş da o gün yaşananları anlattı. Arama kurtarma çalışmaları sırasında enkaz bölgesinden ayrılmayan Turbaş, deprem sırasında binanın dışında olduğunu belirterek, şunları söyledi:

TOZ YUTTUĞUM İÇİN BAYILACAK GİBİ OLDUM

– Enkazla aramda üç metre vardı. Binanın tamamı yola kadar geldi. Bana bir taş bile değmedi. Belki de 1-2 saniyeyle kurtuldum. Kolonların hepsi önüme düştü. Sonra o esnada bir toz bulutu kapladı. Göz gözü görmüyordu. Zaten ben tozu yuttuğum için bayılacak gibi oldum. Çok büyük bir gürültüyle oldu. Toz bulutu dağıldıktan sonra eşimi ve çocuğumu kurtarmaya koştum.

HEPSİNİN YERİ CENNETTİR

– Bir can pazarı oldu. Ama inanamadığım şu üst kattakiler hiçbir şey olmamış gibi ayağa kalktılar. İnanamadım. Üstlerindeki o çatı gitmişti. Çatı falan yoktu. Bazı insanlar burnu bile kanamadan kurtuldu. Ama diğerleri çok kötüydü. Tanıdığım herkes, Ela, Seda, çok güzel, çok iyi bir kızdı. Onu da ben teşhis ettim. Çok güzeldi, melek gibiydi. Ailesi de duyarsa bilsin hepsinin yeri cennettir benim gözümde…

– Vefat edenleri teşhis etmek çok üzücüydü, o anları unutamadım. İki kişi hariç hemen hemen herkesi teşhis ettim. Hepsini ambulansta teşhis ettim. Ama yakınlarına göstermedikleri için ben de çıktığımda yüzümün ne halde olduğunu bilmiyorum ama herkes anlıyordu. Yakınlarına değil ama ikinci dereceden akrabalarının hepsini hastaneye yönlendirdik. Zaten orada da teşhis ettiler. (İHA)

Gündem

Enkaz başından ayrılmadı, 17 kişiyi tek tek teşhis etti
Gündem