Elektrikli scooter’lardaki tehlikeye dikkat

Elektrikli scooter’lardaki tehlikeye dikkat

İzmir’de de son günlerde kullanımı yaygınlaşan elektrikli scooter’ları 2 kişi kullanan vatandaşlar, hem kendilerini hem de diğer vatandaşları tehlikeye atıyor.

Türkiye’nin birçok ilinde, alternatif ulaşım aracı olarak sıkça tercih edilmeye başlanan elektrikli scooter’ların yanlış kullanımı tehlikelere yol açıyor. İzmir’de, tek kişinin binmesi gereken scooter’lara çoğu zaman birden fazla kişinin bindiği görülürken, arkaya binen kişilerin önde durup direksiyonu kontrol etmesi gereken kişinin beline tutunması denge problemi yaşatıyor. Scooter’ların denge sorunu, yaya ve araç yoğunluğunun fazla olduğu kalabalık sokak ve caddelerde düşük hızda kullanılması gerektiğinde daha da artıyor.

Elektrikli scooter’ların yoğun olarak kullanıldığı şehirlerden biri olan İzmir’de, vatandaşlar trafiği tehlikeye soktukları gerekçesiyle scooter kullanıcılarına tepki gösterdi. Vatandaşlardan Yusuf Fidan, “Birçok kişinin 2 kişi, kasksız bir şekilde bu scooter’lara bindiklerini ben de görüyorum. Hem kendi canlarını tehlikeye atıyorlar hem de kontrollerini kaybettikleri için trafikteki araç sürücülerini ve yayaları tehlikeye atıyorlar. İnsanlar bunu kolay ulaşılabilir ve daha ucuz olduğu için tercih ediyorlar. İnsanlar hızlı ulaşım ihtiyaçlarını bununla karşılıyorlar. Aslında güzel bir şey, teknolojik olarak da çok mantıklı. Avrupa’da da insanlar bunu sıklıkla tercih ediyorlar. Ancak tabii ki kurallarına uyup binmek gerekiyor. Bizde kurallara uyulmuyor” dedi.

Yaşam

Elektrikli scooter’lardaki tehlikeye dikkat
Yaşam