Dünya bu görüşmeye kilitlendi! Putin’den ABD için çok çarpıcı iddia

Dünya bu görüşmeye kilitlendi! Putin’den ABD için çok çarpıcı iddia

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı zirvede çeşitli alanlarda etkileşim mekanizmaları kurulması durumunda görüşmenin boşa gitmeyeceğini söyledi. Öte yandan Putin ABD’li şirketler için de çarpıcı bir iddiada bulundu.

Dünya kamuoyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 16 Haziran’da Cenevre’de yapılması planlanan zirveye kilitlenirken, Putin yeni açıklamalar yapmaya devam ediyor.

“Stratejik istikrar, bölgesel krizler ve ekonomi konularını ele alacağız”

Putin, zirvenin amacına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kişisel temaslarımızın, ilişkilerimizin yeniden canlandırılması, doğrudan diyalog tesis edilmesi, karşılıklı olarak çıkar sağlayan alanlarda gerçekten işleyen etkileşim mekanizmalarının kurulması planlanıyor” dedi. “Stratejik istikrar, bölgesel krizler ve ekonomi konularını ele alacağız” şeklinde konuşan Putin, “Bana kalırsa bu görüşmede tüm bu alanlarda etkileşim mekanizmaları kurabilirsek iyi olur. Böylelikle görüşmenin boşuna olmadığı söylenebilir” ifadelerini kullandı.

Putin’den “ABD’li şirketlerin kulakları çekiliyor” iddiası

ABD’li şirketlerin Rusya’ya yatırım yapma konusunda istekli olduklarını savunan Putin, “Karşılıklı olarak bir ilgi var. Birçok ABD’li şirket Rusya’da çalışmak istiyor, ancak bu şirketler kulaklarından çekilerek bizim pazarımızdan uzaklaştırılıyor ve yerleri rakiplerine bırakılıyor. Bu sahiden ABD ekonomisinin yararına bir durum mu?” diye sordu.

Biden ile yapacağı görüşme öncesinde her iki tarafın da yapıcı davrandığını söyleyen Putin, “Üst düzey bir görüşme öncesinde iki taraf da uygun bir çalışma ortamı oluşturmak adına her zaman birtakım olumsuz söylemleri azaltmaya çalışıyor” ifadesini kullanarak ABD tarafının bu yaklaşımını profesyonelce bulduğunu ve kendilerinin de aynı yaklaşımı sergilediğini belirtti.

(İHA)

Dünya

Dünya bu görüşmeye kilitlendi! Putin’den ABD için çok çarpıcı iddia
Dünya