DSÖ ekibi: Virüs hayvanlardan insana bulaştı

DSÖ ekibi: Virüs hayvanlardan insana bulaştı

Yeni tip koronavirüsün kaynağını araştırmak üzere Çin’in Wuhan kentine gelen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi, koronavirüsün büyük ihtimalle hayvanlardan insana bulaştığını açıkladı.

DSÖ ekibi araştırmalar kapsamında, ilk koronavirüs hastalarının tedavi edildiği Hubei Entegre Geleneksel Çin ve Batı Tıbbı Hastanesi, Jinyintan Hastanesi, Wuhan’daki en büyük hayvan ve deniz ürünleri pazarı olan Baishazhou, Wuhan’da bir hayvan hastalıkları merkezi gibi pek çok önemli yeri ziyaret etmişti. İncelemeler üzerinde açıklama yapan DSÖ ekibi, Çin’de koronavirüsün büyük ihtimalle bir hayvandan insana bulaştığını bildirdi.

Koronavirüs büyük ihtimalle hayvandan insana bulaştı

Koronavirüsün hayvanlardan insana bulaşmış olma ihtimalinin daha önce de var olduğunu vurgulayan DSÖ ekibi lideri ve DSÖ Gıda Güvenliği ve Hayvan Hastalıkları Uzmanı Peter Ben Embarek, “Yapılan yakın inceleme ve ziyaretler, salgının ilk çıktığı günlerdeki koronavirüse ilişkin anlayışı çok değiştirmedi“ dedi.

Ben Embarek, “İlk bulgularımıza göre, koronavirüsün bir ara taşıyıcı aracılığıyla insana bulaşma ihtimali yüksek. Bunu kesinleştirmek için daha fazla çalışma yapmamız gerekiyor” dedi.

Dünya çapında koronavirüsün ortaya çıkışına ilişkin merak artarken DSÖ ekibi koronavirüsün laboratuvarda üretildiği iddialarının “pek gerçekçi olmadığını” duyurdu.

Ben Embarek, DSÖ ekibine böyle bir ihtimal olmadığı için yeni bir çalışma önerilmediğini söyledi. Embarek, “Wuhan Enstitüsünün laboratuvarından bir virüsün sızıntısı son derece nadir ve zor“ ifadesini kullandı.

Ben Embarek, koronavirüs salgınından önce herhangi bir laboratuvarda koronavirüse ilişkin bir rapor bulunmadığını da vurguladı. (İHA)

Dünya

DSÖ ekibi: Virüs hayvanlardan insana bulaştı
Dünya