Utkan Aydın
13 Ekim 2021

Dostluk yenir mi!


Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki sert rüzgârlar, sadece 2010-2011 sezonundan değil tabii ki… 1980 ve öncesindeki rekabet, 1996’da şampiyonluk yarışı, Otto Baric hadisesi, Bursaspor’un şampiyonluğu ile biten 2010 yılındaki maç ve başkanların-yöneticilerin birbirine söylediği sözler bu ateşi hep besledi. Ama malum sezondan beri işler adeta çatışma boyutunda.

Ve ilk kez bu yangını söndürecek bir adım atılmıştı. İki takımın taraftar grupları bir araya gelecek, pazar günkü maçtan önce dostluk yemeği yiyecekti. Kameralar önünde birbirine giren yöneticiler, arka planda can ciğer ya taraftarlar da ‘kanka olmayız belki ama ilk adımı atalım’ demişlerdi. Ha işte, son dakika gelişmesi; o yemek iptal. Gözüne batmıştı çünkü bazılarının. Üstelik de sosyal medyada herkes pek bir mutlu. İki takım taraftarı yemek yiyemezmiş. O bize böyle demiş, bu şunu söylemiş… Aynı ülkenin evlatları, belki bir anne babanın çocukları ama düşman. Böylesi tercih ediliyor. İş kan davasına dönsün, öfkeli on binler statları yaksın yıksın, aman kimse uyanmasın…

Tribünler, Türkiye’nin aynasıdır derler. Zengini fakiri, okumamışı tahsillisi aynı gole sevinir, omuz omuza bağırır. Bu da tersten turnusol olsun. Mecliste, sokakta, iş yerinde, parkta, herkes mutsuz, herkes kindar. 20 yıllık yozlaşmanın dışavurumu. Futbol da geri durur mu? Dostluk kelimesinin adı yetti, onu bile yediniz. Helal olsun!

Yazarlar

Dostluk yenir mi!
Utkan Aydın