Utkan Aydın
18 Eylül 2021

Dortmund’un gösterdikleri


Beşiktaşlılar, Dortmund maçını nasıl değerlendirmeli? İlk 20 dakikadaki hızlı futbol, etkili ataklara mı yoksa yenilen ilk golden sonra yaşanan psikolojik çöküşe mi bakılmalı? İlk kez Şampiyonlar Ligi’nde oynayan oyuncularının özellikle Ersin’in performansına mı sevinmeli Beşiktaşlı, yoksa rakibin 18-20 yaşındaki yıldızlarının defansını dağıtmasına mı üzülmeli? Futbol bunların tamamını içeriyor. Maç içinde inişler çıkışlar, anlık hatalar, yapılan ekstra işler… Sergen Yalçın da bunu biliyor. Her defasında “Keyif alacağız, seviyemizi göreceğiz” demesi bundan. Ancak bir de işin prestij yanı var.

Dortmund grubun en güçlü takımı ve mağlubiyet normal. Ancak sırada Ajax var. Pek çok Avrupa kulübünün öykündüğü Ajax, su gibi akan bir hücum hattına sahip. Çok koşan, fizikli oyuncuları olan bir takım. Beşiktaş için zorlu bir deplasman olacak. Yalçın’ın takımı bu gruptan çıkmak için Ajax ve Sporting’den maksimum puanı almalı.

Gol yollarında da sadece Batshuayi’nin ayağına bakmak yanlış. Çok şey yapmak isterken kendi arzusunda boğuluyor Belçikalı. Ona orta alandan destek olacak, ceza sahasına girecek isimler gerek. Atiba’nın Devler Ligi temposunda olmadığı görüldü. Teixeira bir an önce dönmeli ya da bu bölgeye devşirme bir kanat oyuncusu çekilmeli.

Beşiktaş’ın, kendisine denk görünen iki rakibine karşı alacağı puanlar kaderini çizecek. Başlangıç yetersizdi, dileriz sonu iyi olur.

Yazarlar

Dortmund’un gösterdikleri
Utkan Aydın