Kemal ÖZCAN
1 Eylül 2019

Doğum sonrası cinsel isteksizlik uzun sürer mi?


Kadınların çoğunda doğum sonrası cinsel istek (libido) azalması yaygın olarak görülen bir durumdur. Bazen kısa sürede düzelir, bazen de aylar sürer…

Cinsel hayatımız ne zaman normale döner?

SORU:

6 ay önce baba oldum. Eşimle cinsel hayatımız hala başlamadı. Eşim kendini ne zaman hazır hisseder? T.B./Konya

CEVAP:

Kadınlarda cinsel istek azalması genellikle doğumdan sonraki 1-3 ay içinde düzelir. Bazen ilk yıl boyunca sürdüğü de görülebilir. Çoğu kadın, doğumdan sonra ortaya çıkan cinsel isteksizliği, bu konuda eşiyle hiç konuşmadan ve kendisi de nedenlerini anlamadan, kendindeki bir eksiklik ya da sorun gibi algılayarak gizlice yaşar. Halbuki bu durum, doğum sonrasında oluşan hormonsal, fiziksel ve psikolojik değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar ve altında yatan nedenler ortadan kalktığında düzelir.

İlişkiden zevk almak için ne yapabilirim?

SORU:

5 yıldır evli bir kadınım, bugüne kadar hiç orgazm olmadım. Hep orgazm taklidi yapıyorum. Bundan sıkıldım. Ne yapabilirim? S.M./İstanbul

CEVAP:

Kadının orgazm olmaması ve orgazm taklidi yapmasının süreklilik göstermesi, hem kendisi hem partneri hem de ilişkileri açısından sorunlar doğurur. Kadın kendini cinsel açıdan yetersiz hissetmeye, cinsel özgüvenini kaybetmeye başlar ve zamanla cinsel soğukluk, depresyon, öfke, hırçınlık, mutsuzluk gibi psikolojik sorunlara yol açabilir. Kadının orgazm taklidi yaptığını fark eden erkekte de başaramama korkusu adını verdiğimiz performans anksiyetesi oluşabilir.  Cinsellikten zevk alabilmek için önce kendi bedeninizi tanımalı, nelerden zevk aldığınızı keşfetmelisiniz. Ayrıca cinsel fanteziler kurabilirsiniz. Yine de olmuyorsa bir cinsel terapiste başvurabilirsiniz.

Benden uzaklaşan kocamı nasıl geri kazanabilirim?

SORU:

12 yıldır evliyim. Kocamın bana olan ilgisi azaldı. Ne yapabilirim? V. T./İstanbul

CEVAP:

İşe, kocanıza onu ne kadar çok sevdiğiniz söyleyerek başlayın ve şu tavsiyeleri hayata geçirin. 1- Kocanıza sizden uzaklaşmasıyla ilgili duygularınızı ve durumu değiştirme isteğinizi açıkça anlatın. 2- Aranızda anlaşmazlık çıkaran, çatışma yaratan konuları tek tek masaya yatırın ve kendi hatalarınızı kabul ederek birlikte çözüm yolları arayın. 3- Onu olduğu gibi kabul edin. 4-Değer verdiğinizi hissettirin. 5- Geçmişte yaptığı hataları tekrar tekrar gündeme getirip onu yargılamayın. 6- Olumlu cümleler kurun ve yüzünüzden gülümsemeyi hiç eksik etmeyin. 7- Tensel temasınızı artırın. Durup dururken ona sımsıkı sarılın, hiç beklemediği anda bir öpücük kondurun. 8- Birlikte daha fazla vakit geçirin Günlük yaşamın monotonluğundan kurtulacağınız ve baş başa olacağınız küçük gezi, yürüyüş, piknik gibi aktiviteler yapın. 9- Cinsel yaşamınıza renk katın Yaşamınızda sekse öncelik verin ve onu asla geri çevirmeyin. 10- Elinizden gelen her şeyi yaptığınız halde, kocanız size hala uzaksa ve evliliğinizde sorunlar varsa, en kısa sürede bir evlilik danışmanına başvurun.

Yazarlar

Doğum sonrası cinsel isteksizlik uzun sürer mi?
Kemal ÖZCAN