Ümit Zileli
20 Haziran 2020

Dışı yeşil içi kırmızı!..


Söz konusu olan karpuz değil elbette!..

Başlığı, çok hoşuma gittiği için Odatv’den ödünç aldım; konumuz hem ilginç hemde renkli:

Viski!

Fransız alkollü içki devi Pernod Ricard Ortadoğu Kuzey Afrika ve Türkiye Genel Müdürü Selçuk Tümay, şubat ayı sonlarında sorumlu olduğu bölge pazarını değerlendirmiş… Bu değerlendirmelere göre, Türkiye’de 55 milyon yetişkinden 11 milyonu alkollü içki tüketiyor. Yıllık tüketim ise kişi başına ortalama 2.5 litre düzeyinde. Evrensel ölçümlere göre bu miktarda bir tüketim, Türkiye’nin alkolizm riskinden uzak olduğunu gösteriyor!  Şimdi gelelim, alkollü içki tüketim dağılımına:

Alkollü içki tüketiminin yüzde 57’si bira… Ancak bu oran giderek geriliyor; nedeni ise fiyatlardaki aşırı artış!

-Yıllık rakı tüketimi ise 27-28 milyon litre düzeyinde seyrediyor…

-Asıl konumuz olan viski ise Türkiye’de yılda 10 milyon litre tüketiliyor. Viskinin perakende cirosu 3 milyar TL’ye ulaşıyor…

Gelelim asıl konuya; Selçuk Tümay’ın Dünya gazetesinden Vahap Munyar’a verdiği bilgilere göre, 16 yıl önce Türkiye’nin yıllık viski tüketimi 2 milyon litreymiş; ancak geçen yıllar içinde özellikle 12 yıllık viski markasında büyük patlama yaşanmış. Bu viskide Çin birinci pazar, Türkiye ikinci, ABD de üçüncü pazarmış…

Ancak Türkiye’de viski tüketimi 10 milyon litreye çıkıp, Çin’de 5 milyon litreye düşünce Türkiye, 12 yıllık viski tüketiminde birinci sıraya çıkıp, pazarın kralı olmuş!..

Yani, Türkiye “12 yıllık önemli bir viski markasında  dünya birincisi!”

Tabii, bunda milli içkimiz rakı ile, viski fiyatlarının neredeyse eşitlenmesinin de büyük payı bulunduğunu belirtmek gerek!

En çok tüketilen yerlere dikkat!..

Sırada, niçin “dışı yeşil, içi kırmızı” başlığını attığımın açıklaması var…

Alkollü içki satışı da yapan büyük market zincirlerinden birinin verileri baz alınarak, viski satışının en yüksek olduğu 5 nokta saptanmış.  Buyurun o 5 noktayı okuyalım:

-İlk sırada Konya bulunuyor…

-Hemen ardından Batman geliyor…

-İstanbul, Şişli Cevahir AVM üçüncü sırada yer alıyor…

-Dördüncü sırada yine İstanbul, Ataşehir geliyor…

-Erzurum ise beşinci sırayı alıyor…

Bir başka şekilde bakacak olursak, birinci, ikinci ve beşinci sıraları muhafazakar yapılarıyla bilinen kentler alıyor! Mega kent İstanbul ise ancak üçüncü ve beşinci sıraları alabilmiş durumda! Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin gibi büyük kentler ise nal toplamış, iyi mi! Zaten başlığını ödünç aldığım Odatv  bu haberi “Bu bir ‘dışı yeşil, içi kırmızı’ haberidir” alt başlığı ile servis etmiş…

Hadi afiyet olsun!..

Trollerin araştırılmasını AKP-MHP engelledi!

Twitter, kısa bir süre önce “Aktroll” namıyla bilinen 7 bin 340 hesabı kapattı…

Daha sonra da sahte ya da ele geçirilmiş bu hesaplarla ilgili yaptığı analizi paylaştı. Bakın açıklamada neler söylendi:

Esas olarak Türkiye içerisinde kullanıcıları hedef alan, koordineli bir şekilde sahte faaliyetlerde bulunan kullanıcılar toplam olarak 37 milyon paylaşım yaptı ve “manipülasyonu önleme politikalarını ihlal ettikleri” için kapatıldı!..

Açıklamanın en vahim bölümü ise şöyle:

Analizimiz, sahte ve ele geçirilmiş hesapların AKP lehine siyasi ortam yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiğini göstermiştir!..

Yapılan analizde, bu hesapların AKP’nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğu, bu durumun bir ilk olmadığı, 2013 yazındaki hükümet karşıtı gösterilerin ardından AKP’nin sosyal medya faaliyetleri için 6 bin kişiyi işe aldığı ve bu gruba “Aktroller” denildiği belirtiliyor!..

Ne kadar açık, ne kadar basit, değil mi! Bu kepazelik ifşa olunca TBMM’de bu sosyal medya hesaplarının araştırılması için verilen önergenin akibeti ne oldu dersiniz?

AKP ve küçük ortak MHP’nin oylarıyla reddedildi!

CHP milletvekili Sera Kadıgil’in önergeyle ilgili kürsü konuşmasıyla bitireyim:

Goebbels’in (Hitler’in propaganda bakanı) ilkelerini sıkı sıkıya izliyorsunuz… Eminin gittiği cehennemde gururla yukarılardan bir yerden sizi izliyor. Çünkü inanın, o dönemde bile bu ilkelere bu kadar sıkı sıkıya bağlı kalınmamıştır!..

Yazarlar

Dışı yeşil içi kırmızı!..
Ümit Zileli