Karamsar düşünceler, hiçbir şeyden zevk almama, derin bir mutsuzluk şeklinde kendini gösteren depresyon kadar tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel yaşamı geçici olarak bitirebilir.

Bir anda niye tüm cinsel isteğim bitti?

SORU:

40 yaşında evli bir erkeğim. Bir süre depresyon tedavisi gördüm. Bu süreçte yoğun ilaç tedavisi aldım ve tüm cinsel isteğim kayboldu. Nedeni ilaçlar mıdır? K.Ö./Manisa

CEVAP:

Modern yaşamın en büyük sorunlarından biri depresyondur. Ruhsal sorunlar içinde en fazla görülen hastalıktır. Depresyon cinselliği iki şekilde olumsuz etkiler. Hem depresyon hem de bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar duygusal ve fiziksel olarak cinselliğin fizyolojisini bozar. Cinsel isteksizlik sertleşmeyi, sertleşme güçlüğü cinsel isteksizliğe neden olur. Cinsel isteksizlik aslında depresyonun bir sonucudur. Kullandığınız ilaçların yan etkisini azaltmak için doktorunuzla konuşarak bu konuda yan etkisi daha az bir ilaç vermesini isteyebilirsiniz. İlaç tedavisi tek başına yeterli değildir, buna ek olarak psikoterapi de alınması gerekir.

Çocuk konusunda nasıl anlaşabiliriz?

SORU:

Benim ilk evliliğimden 3 çocuğum var. Eşimin ise ilk evliliği. Evlenirken çocuk yapmama konusunda anlaşmıştık ama şimdi çocuk istiyor. Bu durum bende cinsel isteksizliğe neden oldu. Bu sorunu nasıl çözeriz? M.F./Sivas

CEVAP:

Dünyaya bir çocuk getirmek çok önemli bir karardır ve tek başına değil iki eşin birlikte vereceği bir karardır. Eşlerden birinin tek başına çocuk istemesi bunun için eşinden gizli korunmayı bırakması, dolaylı yollardan gebe kalmaya çalışması, bunun ilaçlar kullanması evlilik anayasasına uymayan bir durumdur. Böyle bir durumda çocuk istemeyen eşin yaşadığı güvensizlik sonucu cinsel ilişkiye ilgisi azabilir. Cinsel ilginin azalması zamanla cinsel isteksizliğe dönüşebilir. Böyle bir durumda eşlerin karşılıklı konuşarak çocuk konusunda anlaşmaları, bu anlaşmaya sadık kalacakları konusunda birbirlerine güven vermeleri gerekir. Bu sorun çözüldüğünde cinsel işlev sorunu da çözülecektir.