Deprem kabusu

Deprem kabusu

Güzel İzmir, şiddetli depremle dehşeti yaşadı, 24 kişi can verdi. Uzmanların uzun süredir yaptığı uyarılar ne yazık ki gerçek oldu. İzmir’de 6.9 büyüklüğündeki depremde çok sayıda bina yıkıldı, onlarca insan enkazda kaldı.

Türkiye dün bir kez daha deprem kabusuyla yüzleşti. İzmir’in Seferihisar İlçesi’nde saat 14.51’de 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Ege Denizi’nde yaşanan depremin, yerin 16.5 kilometre derinliğinde oluştuğu öğrenildi. Kandilli Rasathanesi’nin 6.9 olarak duyurduğu depremin büyüklüğünü, AFAD 6.8, ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezi ise 7.0. olarak açıkladı.

İlk sarsıntıdan ardından ilk saatlerde 3.4 ve 4.7 aralığında çok sayıda deprem daha meydana geldi. 45 saniye süren sarsıntıda büyük dehşet yaşayan vatandaşlar can havliyle sokaklara çıktı. Marmara ve diğer bölgelerden de hissedilen deprem,başta Buca ve Bayraklı olmak üzere birçok ilçede yıkıma neden oldu. En az 20 bina yıkıldı, çok sayıda evde  hasar oluştu.

Ekipler, kurtarma çalışması başlatırken, TSK’ya ait 2 helikopter de bölgede görevlendirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kurtarmak ekiplerini bölgeye gönderdi. İlk belirlemelere göre 804 kişinin yaralandığı ve 24 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

12 binada kurtarma çalışması sürerken, uzmanlar, 6’ya varan artçıların yaşanabileceğini açıkladı.

Deprem, Yunanistan’da da yıkıma yol açtı. 2 çocuk can verdi, çok sayıda insan yaralandı.

Yıkılan ve hasar alan binalardan dumanlar yükseldi.

DUMANLAR GÖKYÜZÜNÜ KAĞLADI

İzmir ve çevresi dün saat 14.51’de, şiddetli bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar İlçesi’nin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı.

Deprem, Seferihisar’ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde de yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binalar yıkıldı, çok sayıda binada da hasar oluştu. Bu sırada yıkılan binalardan çıkan dumanlar gökyüzünü kapladı. Öte yandan depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri de alarm durumuna geçti.

Tunç Soyer

SOYER: 20’YE YAKIN YIKIM İHBARI ALDIK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından büyük hasar oluşan Bayraklı’ya hareket etti. Kurtarma çalışmalarını takip eden Soyer, deprem sonrası kendilerine 20’ye yakın yıkım ihbarı geldiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonla görüştüğü Soyer’e devletin bütün imkanlarıyla İzmirlilerin yanında olduğunu söyledi.

Süleyman Soylu

SOYLU: EKİPLERİMİZ SAHAYA İNTİKAL ETTİ

İzmir’i vuran deprem sonrası Türkiye teyakkuza geçti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tüm arama kurtarma ekiplerini bölgeye sevk etti. Soylu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ekiplerimiz sahaya intikal etti. Tarama ve müdahalelere devam ediyor. Geçmiş olsun” dedi.

Şiddetli depremin ardından özellikle İzmir ve çevredeki illerde, birçok bina hasar aldı. Çoğu yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Panikleyen vatandaşlar hemen telefonlarına sarıldı, yakınlarını aradı. Telefon şebekelerinde zaman zaman aksamalar yaşandı.

 

Depremin ardından çoğu binanın duvarı yıkıldı. Yakınlarında bulunan araçlarda ve dükkanlarda maddi hasar meydana geldi.

 

Sarsıntının hissedildiği bölgelerden biri de Balıkesir’in Ayvalık İlçesi oldu. Binaların bir kısmı çöktü, vatandaşlar sokakta kaldı.

 

Hasarlı binaların olduğu yerleşim yerlerinde herkes birbirine yardım etti. Merdivenlerle içeride kimsenin olup olmadığına bakıldı.

 

Deprem anında binalardan düşen taşlar yola savruldu. O anlarda büyük korkuya kapılan vatandaşlar korkuyla sağa sola kaçıştı.

Mihriban Beyaz Dinç/KORKUSUZ

Gündem

Deprem kabusu
Gündem