Saadet Partisi- Gelecek Partisi ortak TBMM grup toplantısı bugün yapıldı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, grup konuşmasında şunları söyledi:

CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILI VE İKTİDARIN HERHANGİ BİR HAZIRLIĞI YOK: Dört gün sonra cumhuriyetimizin 100. yılı ve iktidarın herhangi bir hazırlığı yok. Hiçbir yerde cumhuriyetimizin 100. yılıyla ilgili herhangi bir çalışma yok. İktidarın propaganda makinası Türkiye'nin gündemini belirlemeye çalışırken gündemde yüzyılın muhasebesi yok. Türkiye Yüzyılı diye hayal üretme çabası yok. Tarih bir bütündür tarihi bölemezsiniz tarihi karşıtlıklar üzerinden inşa edemezsiniz. Şimdi tam vaktiydi. Cumhuriyetimizin gelecek yüzyılı ancak geçmiş yüzyılını anlayarak inşa edebilirdik. Ne yaptı hükümet? Hiçbir faaliyet yapmadı. Ne yapmak istiyorlar? Hafızasını kaybetmiş bir milletin geleceğini kuramayacağının farkında değiller mi?

AZ GİTTİK UZ GİTTİK BİR ARPA BOYU YOL GİTTİK: Cumhuriyet’in 100. yılında 12. Kalkınma Planı açıklandı. 2 trilyon 874 milyar hedef koydular. Yani 2013 yılında 2023 için konan hedef 2 trilyon şimdi 2.8 trilyon. Az gittik uz gittik bir arpa boyu yol gittik. Niye kayıp bu yıllar? Bu yılların kayıp olmasının sebebi kurumların yok edildiği Cumhurbaşkanlık Hükümet Sistemi'nin ta kendisidir.

GAZZE OLAYLARI İKTİDAR İÇİN BİR SINAVDI: Gazze olayları iktidar için bir sınavdı. Antiemperyalist olduklarını söyleyip de şimdi İsrail yanında duranlar için bir sınav... İktidar açık söyleyeyim dışarı verdiği mesajlarla önce itidal tavsiye etti. Katil ile o sırada öldürülmekte olan maktule itidal tavsiye ettiğinizde ve başka hiçbir şey yapmadığınızda bu katile 'Devam edin...' demektir.

İKTİDAR CUMHURİYETİN KURULUŞUNUN BİR GÜN ÖNCESİNDE MİTİNG YAPIYOR: İktidar miting yapıyor. Hem de Cumhuriyet’in kuruluşunun bir gün öncesinde miting yapıyor. Peki üç hafta niye beklediniz? Cumhuriyetimizin Yüzüncü yılında mazlumların cumhuriyetinin en büyük hüzün tablosu 21 Ekim. Kahire'de Barış Zirvesi toplanıyor. Resimde Mısır Devlet Başkanı var. Ürdün Kralı var. İtalya, Fransa ve Yunanistan Başbakanları var ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı var ve bizim Cumhurbaşkanımız yok. Bu mudur Müslümanların, mazlumların davasına sahip çıkmak? Bu mudur dünya liderliği?

ANADOLU'NUN SELAMINI GAZZE'YE GÖTÜRMEK ÜZERE BEŞ ARKADAŞIMIZ GİDECEK: 12 bin 500 konut yıkıldı Gazze'de 206 okul yıkıldı. Neredeyse yıkılmayan okul kalmadı. 23 ambulans vuruldu. Yeni gönderiliyor TBMM Komisyonu ve ne zaman gideceği de belli değil ama biraz önce sayın Karamollaoğlu ile konuştuk beş arkadaşımız dün itibariyle Mısır Büyükelçiliği'ne başvurarak Gazze'ye gitmeye başvurdular. Mazlumların ordusunun kurtardığı Anadolu'nun selamını Gazze'ye götürmek üzere beş arkadaşımız gidecek.

SAYIN CUMHURBAŞKANI'NDAN DA ŞAHSİ BİR GÖRÜŞME İÇİN TALEPTE BULUNMADIM: Sayın Erdoğan'dan randevu talebim ile ilgili yapılan spekülasyonlara da geleyim. Bu bir şahsi mesele değildir arkadaşlar. Ben herhangi bir salona Türkiye'yi temsilen Başbakan olarak girdiğimde hep şu duayı ettim; ‘Yarabbi buraya bütün mazlumların temsilcisi olarak giriyorum. Onurla girmeyi onurla çıkmayı bana nasip eyle’... Mesele şahsi olarak almadım hiçbir zaman. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan da şahsi bir görüşme için talepte bulunmadım yaptığım görüşmelerin raporunu kendisine vermek ve başlattığım uluslararası girişimle ilgili bilgi vermek için. Bu benim devlet görevim...

MUSTAFA KEMAL ADINA KONUŞUP DA MUSTAFA KEMAL'İ ANLAMAYANLARIN DAR KAFALILARI: Birisi dün 'Davutoğlu çok istiyorsa kendisi Gazze'ye gitsin' demiş. Kardeşim bak kayıtlara, 2012'de ben Gazze'deyim. Sen rahat döşeğinde otururken ben bombalar altında Gazze'de Filistin’deydim. Siz burada rahat döşeğinizde otururken ben Kerkük'teydim, Yemendeydim... Bizim burada milli olan mesele ne biliyor musunuz? Bu dar kafalı... Güya Mustafa Kemal adına konuşup da Mustafa Kemal'i anlamayanların dar kafalıları... Anlamadıkları ne biliyor musunuz? Zannediyorlar ki Cumhuriyetin Yüzüncü yılında Cumhuriyet kendisini Anadolu'ya hapsetmiş bir devlettir yanında ne oluyor bakmaz."

(ANKA)