Çiftlerin psikolojisini olumsuz etkileyen bu duruma tedavi süreçlerinin stresi, ekonomik kayıplar ve hayal kırıklığı da eklenirse cinsel yaşam bitme noktasına gelir.

Cinsel isteğim yerine gelir mi?

SORU:

39 yaşında 15 yıldır evli bir erkeğim. Eşimle tüm çabalarımıza rağmen çocuk sahibi olmadık. Tedavileri sonlandırdık ama bende cinsel istek kalmadı. Bu durum düzelir mi? G.E./İstanbul

CEVAP:

Toplumsal cinsiyet rolü ve ailelerin beklen­tileri evli bir çiftin 1-2 yıl içinde çocuk sahibi olmasını bekler. Çocuk sahibi olamamak adeta erkekte bir eksiklik ve utanç, kadında üzüntü ve suçluluk duygularına neden olur. Bu duygulara tedavi süreçlerinin neden olduğu fiziksel ve ruhsal yorgunluk, ekono­mik kayıplar ve hayal kırıklığı da eklenince ne cinsellikten ne de başka şeylerden zevk alacak enerji ve istek kalır. Ayrıca tedavi sü­reçlerinde haz almaktan çok takvime bağlı yaşanan mekanik bir cinsellik, kullanılan ilaçlar, mahremiyet sınırlarının ihlali, sürek­li bir umutla üzüntü arasında gidip gelme çifti cinsellikte soğutabilir. Tedavinin bir şekilde sonlanması durumunda bile cinsel isteksizlik ve diğer cinsel işlev bozuklukları devam edebilir. Böyle durumlarda normal­leşebilmek, kayıp- yas duygularıyla baş edebilmek ve işlevsel bir cinselliğe dönebil­mek için mutlaka deneyimli bir uzmandan profesyonel destek alınması gerekir.

Eşim niye benden uzak duruyor?

SORU:

33 yaşında 4 yıldır evli bir kadınım. Ben elimden geleni yapıyorum ama eşim adeta yataktan kaçıyor. Acaba neden böyle? P.H./Edirne

CEVAP:

Erkeklerde cinsel isteksizlik gittikçe sık görmeye başladığımız bir problem. Eşiniz­deki cinsel isteksizliğin kendine göre birçok sebebi olabilir. Siz çekici kıyafetlerle cinsel anlamda davetkar ve talepkar olduğunuzda onu istemediği bir şeyi yapmaya zorlamış oluyorsunuz. Bu nedenle böyle kıyafetleri bir tehdit olarak algılayabilir ve rahatsızlık duyabilir. Eşinizin cinsel isteksizliğinin al­tında yatan nedenleri doğru anlayıp nedene yönelik değişim sağlamadıkça geleneksel yaklaşımlar işe yaramayacaktır. Bunun için onunla güvenli ve açık iletişim becerile­rini geliştirmeye yönelik adımlar atmanız gerekir. Böylelikle size daha açık olmasını sağlayabilirsiniz.