Ahmet Takan
30 Ekim 2020

Çıray ve Özdağ kafaları karıştırdı… İnce ile Sarıgül’ün işleri zor…


AKP’de nasıl karşılandı?… MHP’de ne dendi?.. CHP nasıl baktı?..

Bunlar yan sorular. Asıl olan ve yanıt bulması gereken; genel kamuoyu ne tepki verdi?.. Seçmen tabanı nasıl etkilendi?..

Kurultay’da ortaya çıkan karışıklığın ardından İzmir Milletvekili Aytun Çıray ile İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti lideri Meral Akşener’e karşı çıkışları  geride bırakmaya hazırlandığımız ekim ayının en sıcak gündem maddelerinden biriydi. İç politikanın gündemine İYİ Parti oturdu… Diğer tartışmalı gündem maddesi de askıda ekmekti.

AREA araştırma, ekim ayındaki sıcak gündem maddeleri ile ilgili Türkiye’nin nabzını tuttu, geniş bir anket çalışması yaptı. Lafı uzatmadan sonuçlara  geçeceğim;

-İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ile ilgili “Parti içerisinde adeta bir eş başkanlık inşa ediyor, partinin ve teşkilatların kendi denetiminde olmasını istiyor” şeklindeki eleştirilerine katılıyor musunuz? (yüzde)

Katılıyorum, eleştirileri doğru: 19.3 Katılmıyorum, eleştirileri asılsız: 31.8

Fikir belirtmeyen /ilgilenmeyen: 48.9

İYİ parti içinde aynı sorunun karşılığı;

Katılıyorum, eleştirileri doğru: 22.7  Katılmıyorum, eleştirileri asılsız: 45.4

Fikir belirtmeyen /ilgilenmeyen: 32.0

– İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için “FETÖ’cüdür” iddiasına katılıyor musunuz?

Katılıyorum, iddiası doğru; 14.2  Katılmıyorum, iddiası asılsız: 28.7

Fikir belirtmeyen /ilgilenmeyen; 57.1 İYİ parti içinde aynı sorunun karşılığı;

Katılıyorum, iddiası doğru: 13.3  Katılmıyorum, iddiası asılsız 56.1

Fikir belirtmeyen: 30.6

– İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray’ın “CHP kuşatılmak ve yalnızlaştırılmak isteniyor, İYİ Parti ‘Parlamenter Sistemi getireceğiz’ gerekçesiyle Cumhur İttifakı’yla masaya oturtulmak isteniyor” şeklindeki iddiasını nasıl karşılıyorsunuz?

Katılıyorum, iddiası doğru:  19.3  Katılmıyorum, iddiası asılsız; 34.9

Fikir belirtmeyen /ilgilenmeyen: 45.8

İYİ parti içinde aynı sorunun karşılığı;

Katılıyorum, iddiası doğru : 23.1  Katılmıyorum, iddiası asılsız: 50.1

Fikir belirtmeyen: 26.8

(İYİ Parti içinde devam eden kargaşa ile birlikte şu sorunun da cevabını çok merak ediyordum. “Sizce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisini iyi yönetebiliyor mu?” sorusuna “evet” diyenlerin oranı yüzde 48.8 “hayır” diyenlerin oranı yüzde 36.5, fikir belirtmeyenler ise yüzde 14.7.

Araştırmanın bu bölümünde genel seçmen tabanın sorulara verdiği yanıtlara baktığımda iki sonuç çıkarıyorum. Fikir belirtmeyenlerin oranı hayli yüksek. Vatandaşın ya kafası çok karışık ya da bu tartışmalarla hiç ilgilenmiyor. Asıl dertleri geçim sıkıntısı da ondan olsa gerek!..)

★★★

-MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “askıda ekmek kampanyası” başlatmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 42.5   Olumsuz: 44.0   Fikir belirtmeyen: 13.5

Burada “olumlu” ve “olumsuz” cevap oranların birbirlerine çok yakın olması hayli ilginç. Vatandaş ne diyeceğini şaşırdı demek!.. Geçim sıkıntısı kemiğe dayanınca tabloya bakıp da bir hüküm vermek de çok zor oluyor!..

★★★

Ekim ayının son günlerine doğru CHP’den koparak doğan yeni oluşumlarda tartışılmaya başlandı. Anket sonuçları bu bölümde de çarpıcı;

Muharrem İnce’nin ‘Memleket Hareketi’ başlatmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 34.5 Olumsuz: 45.3 Fikir belirtmeyen: 20.2

Muharrem İnce’nin ‘Memleket Hareketi’ partileşirse oy verme davranışınız nasıl olur?

Oy veririm: 16.1 Kararsız kalırım; 17.3 Oy vermem: 66.6

Mustafa Sarıgül’ün daha önce başlattığı “Türkiye Değişim Hareketi”, “Türkiye Değişim Partisi” olarak partileşme aşamasındadır. Söz konusu partileşme çalışmalarını nasıl karşılıyorsunuz?

Olumlu: 12.3 Olumsuz: 54.7  Fikir belirtmeyen: 30.3

Mustafa Sarıgül’ün kuracağı “Türkiye Değişim Partisi” ne oy verme davranışınız nasıl olur?

Oy veririm: 4,.9 Kararsız kalırım: 16.5  Oy vermem: 78.6

Sizce, Türkiye’nin yeni bir siyasi partiye/ partilere ihtiyacı var mıdır?

Evet: 31.1  Hayır: 62.9  Fikir belirtmeyen 6.0

(Daha yolun çok başında, hem Muharrem İnce’nin hem de Mustafa Sarıgül’ün işlerinin  zor olduğu görünüyor)

★★★

Bu ayki onca sıkıntının ardından muhalefet bile erken seçim talep etme noktasına gelmişken vatandaşın ne düşündüğüne gelince… Erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 39.1, istemeyenlerin oranı 55.6, fikir belirtmeyenler yüzde 5.3…

Vatandaşın canımı çok mu sıkkın?.. Hem iktidardan hem de muhalefetten beklentileri hiç kalmamış mı?.. Yoksa, sonuç değişmeyeceğine inandıkları için bir erken seçimden umut mu kesmişler?.. Veya, “Bırakın artık bu boş tantanaları da bizim gerçek sıkıntılarımızın peşine düşün” mü diyorlar?.. Artık ne derseniz deyin!..

★★★

Her ayki rutin merak konunuzun sonucunu da yansıtalım;

Bugün milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz? (Geçerli oylar üzerinden)

AKP: 37.7 CHP: 23.8 İYİ Parti: 12.1 HDP: 11.6 MHP: 11.0

★★★

AREA’nın titiz ve deneyimli başkanı Murat Karan’ın bu ayki sonuçlara göre değerlendirmesinden  bazı satır başları;

– Koronavirüs tehdidi haricinde ekonomi ve işsizlik halen ülke sorunları arasında en üst sıradadır. Bu oran yüzde 67.5 seviyesine ulaşmıştır.

– Geçtiğimiz aylarda halktan yüksek oranda olumlu destek gören ve iktidara olumlu yansıyan gelişmeler, kış aylarının gelişiyle yerini ekonomik endişelere ve iktidara yönelik eleştirilere bırakmaktadır.

Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan ve AK Parti iktidarı geçtiğimiz aylarda siyasi kaldıraç olarak dış politika, sağlık ve terör ile mücadeledeki başarılarını kullandığı dönemde yüzde 40’ları gören destek, ülkenin ve vatandaşın gerçek gündemi ekonomik istikrarsızlık, hayat pahalılığı, işsizlik ve döviz kurlarındaki artış ile düşüşe geçmiştir.

– İYİ Parti yüzde 12.1 oy oranı ile 3’ncü Parti konumunu sağlamlaştırmıştır. Partinin seçim barajı sıkıntısının kalmamıştır.

– MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Tabipler Birliği ile ilgili açıklamalarında haksız bulunmuş, askıda ekmek kampanyasında beklediği desteği görememiştir.

– Vatandaşın gündeminde erken seçim ve yeni herhangi bir siyasi oluşum olmadığı açıkça görülmektedir.

★★★

–Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar. Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Çıray ve Özdağ kafaları karıştırdı… İnce ile Sarıgül’ün işleri zor…
Ahmet Takan