Pek çok erkek için sık ve uzun süreli seks yapmak büyük bir övünç kaynağıdır. Oysa cinsellik, skor odaklı bir yarış değil duygusal bir paylaşımdır.

Sık ilişkiye rağmen niye mutlu olmuyor?

SORU:

36 yaşında 8 yıldır evli bir erkeğim. Sık cinsellik yaşamamamıza rağmen eşim cinsel yaşantımızdan tatmin olmadığını söylüyor. Onu mutlu etmek her gün seks yapmaya çalışıyorum ama işe yaramı­yor. Bana öneriniz nedir? F.E./Edirne

CEVAP:

Erkeklerde cinsel ilişki ve boşalma sıklığı üzerinde çok tartışılan, gerçeklikten uzak önemli bir konudur. Kadınların aksine birçok erkek için kaç kadınla birlikte olunduğu, ne kadar sık ve uzun süreli seks yapıldığı neredeyse bir övünç kaynağıdır. Bu tür ilişkiler derinlik içermeyen duygusal ya­kınlıktan uzak yüzeysel ilişkilerdir. Duygusal paylaşım, güven ve arkadaşlığın olmadığı bir ilişkiden gerçek anlamda mutlu olmak mümkün değildir. Cinsellik skor odaklı bir yarış değil daha çok erotik ve duygusal bir paylaşımdır. Bu nedenle kimin günde kaç defa boşaldığından çok yaşanan cinselliğin kalitesine ve ne kadar doyumlu olduğunu bakmalıdır. Sizin daha fazla cinsel ilişki yani skor odaklı bir cinselliğe odaklanmak yerine dokunma ve hissetmeyi öne çıkaran kaliteli bir cinselliğe yönelmek daha doğru olacak­tır. Sorunun devam etmesi durumunda bir uzmandan destek almanız uygun olur.

Cinsel terapinin bir faydası olur mu?

SORU:

36 yaşında evli bir kadınım. Benim sorunum eşimle cinsel birliktelik yaşar­ken bazen canımın acıması. Doktorum psikolojik dedi. Bu durumda terapiste gitmek fayda sağlar mı? M.G./Antalya

CEVAP:

Hangi durumlarda cinsel terapiye gidilece­ği birçok insanın ve çiftin merak ettiği bir konudur. Bazen sorunlar kendiliğinden dü­zelir, bazen gittikçe daha da artar, tedavisi güçleşebilir. Bunu kalp çarpıntısına ben­zetebilir. Birkaç defa kalbinizin normalden hızlı çarpması bir sorun olmayabilir ama gittikçe daha fazla çarpıntı oluyorsa orada bir sorun var demektir, kalp krizi geçirme­den bir doktora gidilmesi gerekir. Cinsel sorunlarda böyledir, herkesin zaman zaman cinsel işlevlerinde sorun olabilir, eğer bu durum sık sık tekrar ediyorsa profesyonel yardım alma zamanı gel­miş demektir. Sizin durumunuzda cinsel birliktelik sırasında yaşadığınız acı yetersiz uyarılmayla ilgili olabilir ama bu durum sık sık oluyor ve sizi cinsel birliktelikten uzaklaştırma noktasın getiriyorsa mutlaka bir uzmandan destek almanız gerekir.