Kemal ÖZCAN
22 Temmuz 2021

Cinsellikte doğru sanılan yanlışlar


Cinsel yaşam, doğru sanılan yanlışların yani cinsel mitlerin yaygın görüldüğü bir alandır. Bunun nedeni cinsel eğitimin olmaması, eksik bilgilerin hurafelerle doldurulmasıdır

Nişanlım neden böyle yapıyor?

SORU:

28 yaşındayım, bir yıldır nişanlıyım, Nişanlımla cinsel birliktelik yaşıyoruz. Ancak o ilişki sırasında erken boşalma sorunu yaşıyor, bunu tekrar bir ilişkiyle telafi etmeye çalışıyor. Bunun için kendini çok zorluyor, olmayınca bozuluyor. Bunu neden yapmaya çalışıyor? K.E./ İzmir

CEVAP:

Cinsel yaşamda doğru sanılan yanlışlardan bazılarının ilişkiye zararı sanılandan çok daha fazladır. Özellikle mastürbasyon, penis boyu, cinsel güç ve performans mitleri erkeklerin yanlış bildiği konuların başında gelir. Sizin durumunuzda nişanlınızda ikinci defa seks yapma durumunda erken boşalma olmayacağına dair bir yanlış inanışın olduğu anlaşılıyor. Peş peşe iki defa seks yapmak erkeğin doğasına uygun bir durum değildir, ancak genç ve cinsel enerjisi yüksek erkeklerde görülen istisnai bir durumdur. Nişanlınız bu şekilde kendini zorlamaya devam ederse önce sertleşme sonra cinsel isteksizlik gibi başka sorunlarla gelebilir. Boşalma denetimi kazanmanın yolu kendini zorlayarak ikinciyi yapmaya çalışmak değil ilkini geciktirmeyi öğrenmektir. Bu, erkeğin hangi yaşta olursa olsun sonradan öğrenilebileceği bir beceridir. Sizin nişanlınızla konuşarak kendini zorlamaması gerektiğini, erken boşalma sorununun evlenince çözüleceğini söyleyebilirsiniz. Sorunun devam etmesi durumunda buna yönelik terapi alarak sorunu etkili ve kalıcı bir şekilde çözebilirsiniz.

İlişkide niye çok yoruluyoruz?

SORU:

Eşim ve ben çok kiloluyuz. Cinsel ilişki yaşarken çok çabuk yoruluyoruz. Bize ne önerirsiniz? M.R./Bursa

CEVAP:

Cinsel birliktelik her ne kadar zor ve yorucu eylemlerden oluşmasa da bir miktar fiziksel güç ve kondisyon gerektirir. Çabuk yorulduğu için cinsel birlikteliği tamamlayamayan, ilişki sonunda beklediği hazzı alamayan kişiler için cinsellik bir külfete dönüşebilir ve zamanla eşler cinsellikten uzaklaşabilir. Sizin cinsel birliktelikten ziyade önceliği kilo kaynaklı sağlık sorunlarına vermeniz daha uygun olacaktır. Eşinizle birlikte kendinize ulaşılabilir hedefler koyarak istikrarlı bir zayıflama programı yapabilirsiniz. Aşamalı olarak koyduğunuz hedeflere ulaştıkça bunu cinsel içerikli kutlamalarla ödüllendirebilirsiniz.

Evlenince cinsel çekim biter mi?

SORU:

32 yaşında nişanlı bir erkeğim. Evlilik seksi de bitiriyor diyorlar. Bu doğru mu? R.C./Ordu

CEVAP:

Evlilik zor fakat zor olduğu kadar da güzel bir süreçtir. “Evlilik ve sevgi emek ister” sözü gerçekten doğrudur. Cinsellik aynı zamanda evlilikleri ayakta tutabilecek, çiftin kendisiyle ve çevresiyle barışık olmasını sağlayabilecek bir araçtır. Eşler birbirlerini anladıkları, gerçekten anlaşabildikleri, birbirlerinin biyolojik saatlerini öğrenebildikleri ve beraber bir şeyler yapmaktan hoşlandıkları sürece ölen tek şey imzaya dayalı korkulardı.

Yazarlar

Cinsellikte doğru sanılan yanlışlar
Kemal ÖZCAN