Doyumlu ve mutlu bir cinsel yaşamın en önemli şartı karşılıklı rızadır. Bunun olmadığı her türlü cinsel yakınlık bir çeşit cinsel şiddettir.

Bu baskıdan nasıl kurtulabilirim? 

SORU: 

47 yaşında menopoza girdim. Ben cinsellik defterini kapatmaya çalışırken eşime bir şeyler oldu, sürekli cinsellik düşünmeye ve istemeye başladı. Ben bu durumdan çok ra­hatsızım. Eşimi nasıl engellerim? N.E./ Konya 

CEVAP: 

Evlilik ilişkisinde eşlerin birbiri üzerinde cinsel hakları vardır ve makul bir sebep olmadan eşin cinsel isteği reddedilemez. Bu tür bir reddetme, eşi cezalandırmaya yönelik olduğunda da bir çeşit cinsel şiddet niteliği kazanabilir. Menopoz kadında cinselliğin değil doğurganlığın bitmesidir. İnsan diğer canlılardan farklı olarak erişkin yaşama geçtikten sonra hayatı boyunca üreme güdüsünden bağımsız olarak sadece haz amaçlı bir cinsellik yaşayabilir. Erkekler kadınlardakine benzer bir menopoz dönemi yaşamadığı için cinsel yönden ileri yaşlara kadar aktif olabilir, eşlerinden cinsellik talep edebilirler. Her iki eşin de hem haklı hem de haksız olduğu böyle bir durumda tek doğru olmadığı için tek bir çözüm de yoktur. Çözüm eşi reddetmek ya da uzaklaştırmak yerine karşılıklı iletişim ve işbirliği içinde olmaktır. Menopoza özgü vajinal kuruluk, fiziksel yorgunluk gibi engeller varsa bunlar, karşılıklı anlayış içinde romantizm ve erotizm artırılarak aşılabilir.

Cinsel uyum için ne yapabiliriz? 

SORU: 

42 yaşında evli bir erkeğim. Eşimle cinsel uyum sorunu yaşıyoruz. Bazen çok istekli oluyor, bazen de günlerce ilgisiz kalıyor. Ben daha düzenli bir cinsellik istiyorum, uyumu nasıl yakalarız? T.N 

CEVAP:

Cinsel sağlık bilimi araştırmaları erkek ve kadın cinselliğinin fiziksel ve ruhsal olarak farklı olduğunu gösteriyor. Bunu belirleyen en önemli faktör hormonlardır. Hormonal yapı erkek cinselliğini kesintili, kadın cinselliğinin sürekli hale getirir. Erkek cinselliğinde cinsel isteğin ve gerilimin giderek arttığı ilişki öncesi dönem ve hemen ardından boşalma sonrası başlayan zorunlu bir refrakter (cinsel uyarana yanıtsız kalınan dinlenme süresi) dönem vardır. Yani erkek cinselliğinin elektrik düğmesinin açılıp kapanması gibi kesintili bir döngüsü vardır. Kadın cinselliği ise erkek cinselliğinden farklı olarak adet dönemi dışında kesintisiz ve süreklidir. Yani kadınlar orgazm olduktan sonra da ara vermeden cinsellik yaşamaya devam edebilir. Bu kadınların cinsellikte güçlü yanını oluşturur. Kadın ve erkek birbirlerinde ki bu fizyolojik farkını bilerek hareket eder, gerçekçi beklentiler içinde olursa daha az cinsel sorun daha fazla uyumlu bir cinsellik yaşayabilirler. Eşler karşılıklı konuşarak düzenli bir cinsel birliktelik konusunda anlaşabilir, cinsel fizyolojilerine uygun bir birliktelik rutini oluşturabilirler.