Hem erkekler hem de kadınlar cinselliği gerçekçi beklentilerle yaşlarına uygun yaşamalı. Aksi takdirde ilişkilerinde mutluluğu yakalamaları zordur.

Bu sorunumu ilaçla çözebilir miyim?

SORU:

63 yaşındayım ve ikinci evliliğimi yaptım. Eşim 40 yaşında. Cinsel anlamda onun beklentilerini karşılamak için sertleşme ilaçları kullanabilir miyim? M.K./Antalya

CEVAP:

Cinsellik ömür boyu süren bir enerjidir ve yaşla birlikte azalsa da hayat boyu sürer. İnsanlar için cinselliğin anlamı üreme davranışının çok ötesinde birbirini seven, arzu eden iki insanın birlikte özel bir anı yaşamaları ve sevgiyi paylaşmalarıdır. Kadınlar da menopozla birlikte çocuk do­ğurma yeteneği kaybolsa da cinsel yaşam devam eder. Aynı şekilde erkeklerde de orta yaşın sonlarına doğru cinsel güçte ve istek de azalma olmasına rağmen cinsel yaşam farklı formlarda ölünceye kadar devam edebilir. Yaşlanan insanın bedenidir, ruhu yaşlanmaz. Bu nedenle hem erkek hem de kadın cinselliği zamanın ruhuna yani içinde bulundukları yaşın gereğine uygun yaşamalı ve gerçekçi beklentiler içine girmelidir. Daha fazla dokunma ve hissetmeye odaklı bir cinsellik kaygılarını­zın azalmasına sağlayacaktır.

Aramızda cinsel çekim oluşur mu?

SORU:

2 yaşında bekar bir kadınım. Arkadaş olarak görüştüğüm biri var. Her konuda anlaşıyoruz ama ona karşı bir şey hissetmiyorum. Cinsel çekim sonradan oluşur mu? Ö.K./Samsun

CEVAP:

Sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için cinsel çekim önemlidir. Ten uyumu, eş ya da partner seçiminde genlerimizin kokulardan da faydalanarak biz farkına varmadan bizim için en uygun eşi seçmesidir. Bununla bir­likte bir ten uyumsuzluğundan söz etmeden önce cinsel çekimin oluşması için gereken koşulların oluşup oluşmadığına bakmak gerekir. Bazı durumlarda hafif düzeydeki ten uyumsuzluğu karşılıklı çabayla çözülebilir. Bazılarında ise eşler her şeyi denemelerine rağmen cinsel istek ve tutkuyu oluşturama­yabilir. Sizin erkek arkadaşınızdan hoşlan­dığınız anlaşılıyor, evlilik kararı vermeden önce bir süre daha arkadaşlığınızın devam etmesi, aranızdaki cinsel çekime göre karar vermeniz uygun olur.