Kemal ÖZCAN
28 Kasım 2020

Cinsel yaşamınıza yenilik katın


Yaratıcılık ve yenilikten uzak bir cinsel yaşamın eninde sonunda rutine dönerek tıkanması kaçınılmaz bir sonuçtur…

Seks hayatımız yoluna girer mi?

SORU:

38 yaşında, 14 yıldır evli bir kadınım. Cinsellik konusunda fazla rahat değilim. Eşim bana göre yeniliklere daha açık, hep aynı şeyleri yapmaktan sıkıldığını, sekse ilgisinin azaldığını söylüyor. Bize ne önerirsiniz? A.C. / Kayseri

CEVAP:

Birçok evlilikte cinsel yaşam, alışkanlığa ve rutine yenik düşüyor. Hele de işin içine çoluk çocuk girmişse anne-babalık adeta cinselliği uzaklaşmak için bir fırsata dönüşüyor. Fantezilerden uzak her seferinde bir öncekinin tekrarı olan sevişmeler haz almaktan çok bir görev gibi yaşanıyor. Yazdıklarınızdan sizin durumunuzda eşinizin yaşadığı cinsellikten yeterince haz almadığı anlaşılıyor. Bu durumdan çıkmak için eşinizle konuşarak rutinden çıkmak için cinsellik algınızı gözden geçirmeniz, yaratıcılığınıza güvenmeniz gerekir. Buna cinsel iletişimi geliştirmeye yönelik adımlarla başlayabilirsiniz. Cinsel iletişim kazanılan bir beceridir ve isteyen herkes bunu öğrenebilir. Uyumlu ve sağlıklı bir cinsel yaşamın sırrı kaliteli bir iletişime sahip olmaktır. Daha fazla birlikte kaliteli zaman geçirme, daha fazla erotizm, açık iletişim ve güven, yeniliklere açıklık bu sorunu aşmanıza sağlayacaktır.

Eşim yatakta nasıl rahat davranabilir?

SORU:

SORU: 30 yaşındayım. Eşim çok utangaç, yanımda soyunamıyor. Bu utangaçlığı nasıl geçer? B.D./Mersin

CEVAP:

Cinselliğin tabu olduğu, konuşulmadığı, ayıp günah sayıldığı toplumlarda önce cinsellik algısı, sonra cinsel bir varlık olarak beden algısı bozulur. Daha çok kadınları etkileyen bu durum bedeninden utanma, cinsel organlarından rahatsız olma, tiksinme, dokunamama gibi düşünce ve davranışlara neden olur. Eşinizde de benzer bir durum olduğunu sanıyorum. Böyle bir durumda onu hiçbir şekilde istemediği bir şey yapmaya zorlamamalı, sabırlı davranarak size güvenmesini beklemelisiniz. Bedenine ve çekiciliğine yapacağınızı iltifatlar, onun yanında rahat davranmanız, yargılayıcı ve suçlayıcı olmamanız zamanla sizin yanınızda rahat soyunmasını, cinsel oyunlara karşı daha esnek olmasını sağlayacaktır.

Yaşadığım problem yine devam eder mi?

SORU:

36 yaşında bekar bir erkeğim. Normalde sertleşme sorunu yaşamazken iki defa peş peşe bu sorunu yaşadım. Yine devam eder mi? G.A./Edirne

CEVAP:

Eğer bu duruma takılır kalırsanız büyük ihtimalle aynı sorunu tekrar yaşarsanız. Sertleşme sorunu, erken boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları her erkeğin hayatı boyunca en az 5-10 defa başına gelebilecek olağan bir durumdur. Nasıl ki zaman zaman başka organlarınız aksıyor, hastalanıyorsa cinsel organlarda da aksamalar olabilir. Böyle bir durumda hemen kaygılanmamalı sertleşmeyi engelleyenin ne olduğunu anlamaya çalışmalıdır. Rahatlamış ve gevşemiş bir duyulara odaklanarak sevişmeye başladığınızda sertleşme kendiliğinden gerçekleşecektir.

Yazarlar

Cinsel yaşamınıza yenilik katın
Kemal ÖZCAN