Cinsel yaşamı başkalarıyla karşılaştırmak doğru olmaz. Zira cinsel birlikteliğin kalitesini ve sıklığını birçok değişken etkiler.

İlişkimizde biz neden bu durumdayız?

SORU:

5 yıldır evli bir kadınım. Eşimle hafta da bir seks yapıyoruz. Bir arkadaşım eşiyle her gece cinsellik yaşadığını söylüyor. Biz niye bu durumdayız? Ç.Y./İstanbul

CEVAP:

Cinsel birlikteliğin sıklığı, eşlerin yaşı, genel sağlık durumları, evlilik süresi, evlilik doyumu, mahremiyet koşulları, ilişkideki stres faktörleri, çocukların varlığı, cinselliğe ilgi ve çekiliğin ne kadar olduğu gibi birçok değişkene bağlıdır. Burada önemli olan kaç kere cinsellik yaşandığı değil yaşanan cinsel­liğin kalitesi ve eşleri ne kadar mutlu ettiğidir. Cinsel ilişki sıklığıyla ilgili so­runlar genellikle eşlerin beklentilerinin faklı olması durumunda yaşanır. Böyle durumlarda aradaki uyumsuzluğun nedenini anlamak ve ona göre çözüm üretmek gerekebilir. Cinsel yaşam çifte özel bir durum olduğu için başkala­rıyla kıyaslamamalı, eşler karşılıklı konuşarak daha iyi bir cinsellik yaşama konusunda birbirine yardımcı olmalıdır. Burada açık iletişim, cinsel istek ve fantezilerin çekinmeden paylaşılması faydalı olabilir.

Cinsel soğuklukla nasıl başa çıkarız?

SORU:

40 yaşındayım. Eşim de 33. 15 yıldır evliyiz. Eşim yatakta bana hayır demiyor ama bir şey de yapmıyor. Her şeyi ben yapmaktan yoruldum, bu durumla nasıl başa çıkarız? K.P./Samsun

CEVAP:

Cinsel birliktelikten haz almak için her şeyden önce bir görev gibi görmemek, hareket halinde olmak, eğilip bükülür­ken farklı duyumları hissederek beyni cinsel uyarılarla beslemek gerekir. Yaz­dıklarınızdan eşinizin cinsel ilişki sıra­sında rahat olamadığı, belki de yetiştiği ortamın etkisiyle kendini bırakamadığı anlaşılıyor. Eşiniz üç çocukla yoruluyor, cinselliğe enerjisi kalmıyor olabilir. Böyle bir durumda eşinizle konuşarak istek ve arzularını sorabilir, kendini ifa­de etmesi konusunda destekleyebilir­siniz. Bazen evin kalabalık ortamından çıkarak onu daha rahat edebileceği bir yere götürebilirsiniz. Eğer bir değişim olmuyorsa bir uzmandan destek alma­nız uygun olur.