Sertleşme ilaçları günümüzde genç- yaşlı birçok erkek tarafından bilinçsizce kullanılıyor. Oysa bu ilaçların sadece doktor önerisiyle alınması gerekiyor.

Eşim niye bu yaşta ilaç kullanıyor?

SORU:

7 aydır evli bir kadınım. Eşim 30 yaşın­da ve cinsel ilişkiden önce sertleşme sağlayıcı ilaçlar kullanıyor. Bir erkek bu yaşta neden takviye ilaçlara ihtiyaç duyar? M.D./İstanbul

CEVAP:

İstatistikler genç erkeklerde sertleşme sağlayıcı ilaç kullanımının gittikçe arttığı­nı gösteriyor. Bu ilaçlar doktor önerisiyle kullanılır. Normal koşullarda sağlığı yerinde, partneriyle cinsel yönden uyumlu bir erkeğin böyle sertleşme ilaçlarına ihtiyaç duymaması gerekir. Günümüzde dokun­ma, hissetme ve paylaşım odaklı sağlıklı cinselliğin yerini performans ve güç odaklı bir cinsellik almıştır. Bu hemen hemen her yaştaki bütün erkeklerin üzerinde ciddi bir performans baskısı yaratıyor. İşte bu neden­lerden dolayı genç erkekler cinsel güçlerine güvenmemekte takviye ilaçlara ihtiyaç duy­maktadır. Bu ilaçlar kullanıldığı sürece bir miktar fayda sağlasa da uzun vadede kalıcı sertleşme ve özgüven sorunlarına neden olabilmektedir. Sizin durumunuzda eşinizle konuşarak neden bunlara ihtiyaç duyduğunu sorabilir daha fazla tahrik olabilmesi için isteklerini söyleyebilmesi konusunda cesaretlendirebilirsiniz.

Cinsellikten niye zevk almıyorum?

SORU:

27 yaşındayım ve 2 aydır evliyim. Orgazmı hiç yaşamadım. Bu durum nasıl düzelir? M.D./İstanbul

CEVAP:

Kişinin ilk cinsel nesnesi önce kendi be­denidir. Erotik düşünceler eşliğinde ken­dine dokunarak ilk cinsel hazzı keşfeden kadın ve erkek sonraki dönemlerde bu haz duygusunu eşi ya da partneriyle daha kolay yaşayabilir. Ama çeşitli nedenlerle bu bunu yapamayanlar evlendiklerinde cinselliğe karşı bir yabancılık ve zorluk çeker. Sizin rahat olmamanız cinsel hazzı almanıza engel olduğu görülüyor. He­nüz yeni evlisiniz, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Daha fazla fiziksel yakınlık ve cinsel paylaşımla bunları aşabilirsi­niz. Aşamadığınız yerde birbirinize karşı cinsel isteğiniz tümüyle bitmeden, bir uzmandan destek almanız uygun olur.