Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği kısılacak

Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği kısılacak

Üreticilere kötü haber. 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğinde kısıtlamaya gidilecek.

Dövizde yaşanan hızlı yükseliş, çiftçilerin girdi maliyetlerini artırdı. Çiftçilerin en büyük maliyet kalemini oluşturan gübre ve mazotta yapılan devlet desteğinde ise kesintiye gidilecek.

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda mazot desteğinin önümüzdeki yıl yüzde 6.1 oranında düşürüleceği açıklandı. Öte yandan, gübre destekleri de yüzde 6.2 oranında kısılacak. Gübre fiyatlarına ekim ayında bir önceki aya oranla yüzde 25 zam gelmişti. Mazot fiyatları ise dolardaki artışla birlikte yükselmeye devam ediyor. Arz açığı olan kütlü pamuk, ayçiçek, zeytinyağı, dane zeytin, soya fasulyesi, kanola, aspir ve mısırda da fark ödemesi 2021’de yüzde 7.3 oranda düşürülecek. 2020 yılında 3 milyon 467 bin TL olan fark ödemesi 2021 yılında 3 milyon 215 bin TL olacak.

Bestil, “Pancar ekim alanında düşüş yaşanır” dedi.

PANCAR ÜRERİCİSİ ZOR DURUMDA

Üreticilerin haftalardır beklediği pancar alım fiyatları açıklandı. Türkşeker, 16 polar şeker için pancar baz alım fiyatını 336 TL olarak belirledi. Pancar alım fiyatları çiftçide şok yaşattı. Konya Pancar ve Tarım Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, “Çiftçinin girdi maliyeti yüzde 30’un üzerinde artmışken yüzde 12’lik zam yapıldı” dedi.

Gündem

Çiftçiye verilen mazot ve gübre desteği kısılacak
Gündem