Alper Mert
23 Ekim 2020

Bunun adı mobbing


Galatasaray Başkanı, teknik direktörü ile kapalı kapılar ardında konuşması gereken konuları medya üzerinden kamuya açarak profesyonellikle bağdaşmayacak bir harekete imza atmıştır. Fatih Terim ile yönetim arasında medya üzerinden devam eden tartışma artık Galatasaray’a zarar vermeye başladı. Bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Peki aslında ne oldu? Çok net bir olay var ki Başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu, Teknik Direktör Fatih Terim’i yönetemedi. Transferlerde Terim yanlış tercihleri nedeniyle, yönetim ise transferdeki yetersiz vizyonları sebebiyle ortaya çıkan başarısız kadro mühendisliğinin mali zararını üstlenmek istemiyor.

BÖYLE MESAJ OLMAZ

Transfer problemi ile başlayan tartışma Başkan Mustafa Cengiz’in, “Çağırdığımda koşarak gelir, milli aralarda sadece dinleniyorlar. Keşke Kerem Aktürkoğlu, Oğulcan Çağlayan ya da Ali Yavuz Kol gibi gençlerimizle mücadele edip de yenilseydik. 38 transfer yaptık” sözleri ile başka bir boyuta taşındı. Başkan Cengiz açıkça Fatih Terim’in kadro tercihlerini, takımı çalıştırma şeklini ve transferdeki tercihlerini beğenmediğini ifade ediyor.

‘SEN BIRAK’ DİYOR!

Bir başkanın bu eleştirileri yapması normal ama bu işler baş başa yapılan toplantılarda konuşulur. Medya üzerinden eleştirmek Teknik Direktör Fatih Terim dahi olsa profesyonel yaşamda açık ve net bir şekilde ‘mobbing’tir. Şeytanın avukatlığını yapmak istemiyorum ama bu durumun ortaya çıkardığı tablo Başkan Cengiz’in, Teknik Direktör Terim’e, “Performansından memnun değilim ama yolları ayırırsam tepki çeker. Sen bırak!” demesidir.

CENGİZ’İN STRATEJİSİ

Başkanın yakın dostlarından Tunç Üner ile konuşup Cengiz’in görüşlerini haberleştiren Atilla Gökçe düzeltme yayınladı. Bu durum alışık olduğumuz Cengiz tarzıyla, “Söyledim ama söylemedim” stratejisinin ürünüdür. Terim, “Bana kimse mobbing yapamaz” diyebilir. Ancak 40 adam alınıp ideal kadro oluşturulamamışsa yaparlar hocam! Transferlerle fotoğraf çektiren Başkan ve yöneticileri de böyle algı işleriyle işi hocanın üzerine yıkamazlar.

Yazarlar

Bunun adı mobbing
Alper Mert