Ümit Zileli
12 Aralık 2019

Bu zavallı halkı dolandırmayan mı kaldı!..


Son bir haftadır gündemin ilk sırasına tek bir sözcük kuruldu tüm haşmetiyle:

Dolandırıcılık!..

AKP’li Cumhurbaşkanı, daha düne kadar başbakan, ekonomi bakanı, maliye bakanı olarak birlikte çalıştığı, “Kardeşim” diyerek cumhurbaşkanlığı koltuğunu ikram ettiği, partiyi birlikte kurduğu arkadaşlarını dolandırıcılıkla suçladı!..

Konu Şehir Üniversitesi idi; hani 2011’de hazine arazisi tahsis edilen, açılışını hep birlikte yaptıkları şu ünlü üniversite! Arazi tahsisinin altında zamanın Başbakanı olarak Tayyip Bey’in imzası bulunuyordu…

Aradan yıllar geçti; Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Bey tarafından hem AKP Genel Başkanı hem de Başbakan olarak atandı. İşte o tarihlerde Ahmet Bey, tahsis edilen bu araziyi Şehir Üniversitesi’ne bedelsiz olarak devretti! O devir kararının altında Ali Babacan’ın, Mehmet Şimşek’in de imzaları bulunuyordu.

Bu işlem yapıldığında başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hiç kimseden “tık” çıkmadı!.. Yine aradan yıllar geçti; Davutoğlu ve Babacan partiyle yollarını ayırıp iki yeni parti kurmaya soyundu, şak Şehir Üniversitesi masaya kondu ve dolandırıcılık meselesi patlayıverdi……

Bu arkadaşların “dolandırıcılık” yaptıklarının anlaşılması, yaklaşık 5 yıl sürmüştü!..

Sülün Osman bunları görseydi tövbe ederdi!..

Bizler şaşkınlıkla bu ibretlik olayı izlerken, Meclis’ten yeni bir düzenleme geçiverdi.

Büyük çoğunluğunu yurt dışında yaşayan “bağış mağdurlarının” oluşturduğu kişilerin holdinglerden alacakları hisseye çevrildi!..

Eminim pek bir şey anlamadınız; sizin için geçmişten bu yana ufak bir özet ile Türkçe’ye çevireyim izninizle:

Her şey 1990’lı yilların başlarında sahneye konulmaya başlandı!..

Daha çok yurtdışında yaşayan, her türlü ağır işi üstlenen, bir gün ülkesine dönmek için kazandıkları parayı biriktiren yurttaşların birikimleri bazı cingözlerin acayip ağzını sulandırıyordu! Ardı ardına şirketler kuruldu, bu şirketler holdinge çevrildi; tam 78 holding faaliyete geçti, iyi mi! Bu holdinglerin durumunu da izah edeyim:

Büyük çoğunluğunun merkezi Konya’ydı ve bir apartmanda örneğin 20 holding tabelası görebiliyordunuz!..

Yalnızca tabela yani! Bazı işler yapar görünen ve adı öne çıkmış üç holding ise şunlardı:

Kompassan Holding, Yimpaş Holding ve Jet-Pa Holding!..

Kombassan’ın başında Haşim Bayram isimli bir eski öğretmen, Yimpaş’ın başında daha sonra İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranacak, Türkiye’de yargılanacak Dursun Uyar ve hepinizin çok yakından tanıdığı, Jet-Pa Holding’in sahibi “Jet Fadıl” lakaplı Fadıl Akgündüz vardı!.. Bu arkadaş hala mağdur ettiği insanları daha nasıl sömüreceğinin hesaplarını yapmakla meşgul!..

Başta bu üç “holding” olmak üzere 78 holdingin insanlardan topladığı para ne kadardı biliyor musunuz?

30-35 milyar dolar!..

“Üstüne bir bardak soğuk su!”

Paranın boyutuna bakar mısınız?..

Yetmiş ile 100 bin arasında insan hangi akla hizmet, nasıl olup da güvenip bu dolandırıcılara, böylesine bir meblağı teslim etmişlerdi, inanılması gerçekten çok zor…

Kullanılan en büyük hatta tek argüman “din-iman” dı! Yıllar önce izlediğim bir video kaseti anlatayım size:

Haşim Bayram, Almanya’da, eğer yanılmıyorsam Duisburg’da bir camide görüntülenmişti. Tam da minberin önünde yurttaşlardan para topluyor, karşılığında da ilerde hiçbir işe yaramayacak makbuzlar dağıtıyordu! Bir ara görüntüye hoca girip “namaz vaktidir” deyince Bayram “dur şimdi, bu iş çok daha önemli” karşılığını veriyordu!..

Jet Fadıl’ın, Dursun Uyar’ın yaptığı ciltlere sığmayacak faaliyetleri arşivlerde bulabilirsiniz, tümünü anlatmaya kalksam gazetenin tamamı yetmez!..

Sonuçta “yeşil holdinglerin” hepsi battı!

Birçoğu buharlaştı zaten.… O günlerde bu “holding” denilen paçavralardan birinin yöneticisi kılıklı bir muhterem, hiç utanıp sıkılmadan şöyle demişti:

Üstüne bir bardak soğuk su içsinler!

Kombassan Holding 2017 yılında adını değiştirip “Bera Holding” oldu. Beyin kanaması geçirip tekerlekli sandalyeye mahkum olan Haşim Bayram, kurucusu olduğu holdingden kovuldu, yerine AKP’li eski Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun geçti.

İşte son düzenlemeyle mağdurlar holdingin ortağı olarak hisse sahibi ilan edilip, 3 bine yakın dava düşünce, yeni adıyla Bera Holding’in kasasına tam 140 milyon törkiş lira giriverdi!.. İşi bilenler bu durumu “kıyak” olarak niteledi…

Film sürüyor, mağdurlar isyanda, yeni bölümde ne olacağı kestirilemiyor!..

Yazarlar

Bu zavallı halkı dolandırmayan mı kaldı!..
Ümit Zileli