Ümit Zileli
28 Ekim 2020

Bu virüs pek akıllı çok da sinsi!..


Kovid-19 bildiğiniz virüslere hiç mi hiç benzemiyor eyy okuyucu!..

Bir kere çok acımasız, çok sinsi, yakaladı mı bırakmıyor! Daha da kötüsü pek akıllı, bir o kadar da cingöz; kime dalıp, kime dalmayacağına, kimi hasta edip, kimi etmeyeceğine kendi özgür iradesiyle karar veriyor!

Öyle olmasa, koskoca İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı, ahalinin alt alta, üst üste “keyif çayı” paketçiklerini kapıştığı AKP’nin Malatya İl Kongresi’ne izin verip, tüm Türkiye’de bu milletin en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı bir genelgeyle yasaklar mıydı…

Var bir bildikleri demek!..

Aslında epey önce yazmıştım, önce Niğde Valiliği “toplumsal huzur!” nedeniyle, ardından Afyonkarahisar Valiliği Hıfzıssıhha Kurulu “virüs” gerekçesiyle 29 Ekim’i de içine alan günlere yasaklamalar getirdiğinde, İçişleri Bakanlığı da ekim başında tüm etkinlikleri 1 Aralık’a kadar yasakladığını duyurduğunda “Bunlar işaret fişeği, bayrama birkaç gün kala tüm kentlerde yasak gelebilir” demiştim!

Sağolsun İçişleri Bakanlığı, yüzümü yere eğdirmedi, 23 Nisan, 19 Mayıs ve 30 Ağustos bayramlarının ardından 29 Ekim’e de yasak getirdi! Bakan Süleyman Soylu’nun imzasıyla gönderilen genelgenin gerekçesi bildiğiniz gibi:

Valilik ve kaymakamlık tarafından onaylanan kutlama programları dışındaki etkinliklere Kovid-19 salgını nedeniyle izin verilmeyecektir!

Buradan da açıkça anlaşılacağı gibi bu virüsün ulusal bayramlarımıza karşı derin bir gıcığı var; yurt sathında yapılan AKP kongrelerinde, mitinglerinde hatta iktidar vekillerinin düzenlediği 1.500 kişilik sünnet düğünlerinde bile ortaya çıkmıyor, sıra ulusal bayramlara geldiğinde ise tam bir canavar kesiliyor!

Sanki anlaşma imzalamış hınzır virüs!

Millet virüse karşı omuz omuza!..

Ancak toplumun önemli kesimi virüse karşı tavrını ortaya koymaya başladı…

Mesela CHP ilk açıklamayı yaptı bile; Adana Milletvekili Ayhan Barut bayramı kutlayacaklarını söyleyerek şöyle konuştu:

30 Ağustos’tan sonra şimdi de en büyük bayramımız olan Cumhuriyet Bayramımızı önlem alarak dahi kutlamamız yasaklanıyor. Gücünüz yetmeyecek asla, içimizdeki Cumhuriyet ve Atatürk sevdasını yok etmeye. Size rağmen halkımızla birlikte bayramımızı kutlayacağız!

TKP mesela, günler öncesinden İstanbul Bakırköy meydanını işaret ederek, “Yaşasın Cumhuriyet” sloganıyla yürüyüş yapacaklarını ilan etti!

Cumhuriyetin en güzel, en coşkulu kutlandığı Kadıköy’de örneğin, Bağdat Caddesi gelin gibi süsleniyor!

Ankara’da, İzmir’de, yurdun dört bir yanında bayraklar, Atatürk posterleri hazırlanmış vaziyette!

Görüyorsunuz değil mi, virüse karşı yükselen öfke ve direnci! Öyle mikroskopla ancak görülebilen bir virüse olan tepki arttıkça artıyor!

Millet bayramlarının çalınmasına karşı çıkıyor!

AKP’li Başkan’dan “laiklik boykot edilsin” çağrısı!

Biliyorsunuz, Fransa ile aramız iyice papaz olmuş durumda…

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot çağrısının ardından Afyonkarahisar Sandıklı İlçesi’nin AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Çöl, boykot edilecek ürünler listesini paylaştı. Listenin ilk sırasında şu üç sözcük yer alıyordu:

Laicite-Secularism-Laiklik!..

Ne kadar zekice değil mi! Sen tut “Danone yoğurdunun”, “Tefal tavanın” yanına “laiklik” sözcüğünü ekle hem de ilk sırada! Listeye büyük tepki gelince de hiç utanıp sıkılmadan şu mesajı paylaştı muhterem:

Aramızda ne kadar Fransız varmış böyle… Bir “boykot” dedik hemen saldırmışlar!

Yazık ki yazık; söylenecek çok şey var ama değmez, muhterem “entelektüel birikimini” kendi elleriyle ortaya koymuş zaten!..

Yazarlar

Bu virüs pek akıllı çok da sinsi!..
Ümit Zileli