Ümit Zileli
5 Eylül 2020

Bu iktidar bu ülkeyi nasıl yönetiyor?


Açlık, yoksulluk, bağımlılık, umutsuzluk ve kölelik sayesinde tabii!..

Kendi hesabıma ben yukarıdaki formülü yıllarca ve defalarca yazdım… Ancak bu kez ben söylemiyorum istatistiklerin dili söylüyor!.. 2015 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri Türkiye’nin ulaştığı “zavallılık” durumunu olanca çıplaklığı ile, adeta bir tokat gibi, başta iktidar olmak üzere tüm emeği geçenlerin suratına bir tokat gibi vuruyor!.. Öncelikle resmi verilere göre 2012’de 23 milyon 668 bin olan yardıma muhtaç insan sayısı 2014’te kaç milyona ulaştı biliyor musunuz?

-30 milyon 500 bin!..

Üstelik bu, 2014 rakamı… Bu tarihten sonra vahametin boyutunun (tabii kendi açısından!) farkına varan iktidar, bu tarihten sonra yardıma muhtaç hane ve kişi sayılarını saklamaya karar verdi!.. Ama uzmanlar, bugünkü rakamın 40 milyona dayanmış olabileceğini söylüyor…

-Bu rakam, toplumun yarısıdır!..

Sizleri izninizle biraz daha rakama boğacağım! Örneğin, 2015’te tam 2 milyon 139 bin aile yakacak, 681 bin aile gıda yardımı aldı. Diğer yardım kalemleriyle birlikte, yardıma muhtaç hane sayısını duymak ister misiniz?..

-3 milyon 173 bin!..

Daha bunun içinde eğitim yardımı alan 969 bin hane, nakit para yardımları, korunmaya muhtaç çocuklar yok!.. Bir başka şekilde anlatırsak, ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

-Toplumun neredeyse yarısı açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşıyor…

-Ülke halkının yüzde 68’i borçlu ya da taksit ödüyor…

-Yoksulluk envanterine kayıtlı kişi sayısı Türkiye nüfusunun yüzde 39.5’ine ulaşmış durumda… Dikkat edin bunlar resmi rakam ve oranlar!..

Daha acıklı istatistikler duymaya hazır mısınız?!..

Mankurt haline dönüşen bir toplum!..

Dünyanın en eski, en geçerli ve en gaddar yönetim biçiminden söz ediyorum!..

Bir ülkeyi/toplumu sonsuz-sınırsız, “babanızın çiftliği” gibi yönetmek istiyorsanız, önünüzde binlerce yıllık, tarım toplumlarından beri denenmiş örnekler bulabilirsiniz… Üstelik oldukça basit ve kolay!..

Şöyle oluyor: İktidarınızın ilk yıllarında üretimi, tarım ve hayvancılığı iyice rölantiye alıp, “milli” olarak anılan her şeyi “babalar gibi satarsınız!” Aynı süreçte elde ettiğiniz gelirin bir bölümünü ülkeye pompalayıp “zenginleşiyormuş” görüntüsü verirsiniz!.. Yine aynı süreçte bir yandan sizi eleştiren medyanın, demokratik kitle örgütlerinin “canına ot tıkarken” kendinize bağlı medya ve sivil toplum örgütleri yaratırsınız!.. Bir taraftan da “en zengin ve demokratik” olarak pompalanan birliklere üye olunuyormuş havası yaratırsınız; nasıl olsa elinizin altında “vatanı bir kadın memesine değişecek” ve de fena halde “duygusal” solcu eskisi, liberal paydaşlar vardır. Yaptıklarınızı cansiperane şekilde topluma yutturmak için aportta beklemektedirler!..

Sonra, halkın giderek yoksullaşmaya, açlık sınırına kaymaya başladığı dönem açılır. Sıra o insanların doyurulmasına, ısıtılmasına gelmiştir. Aynı kitleler bu yardımlar karşılığında çocuğunu istediğiniz okullara göndermeye, yeri geldiğinde “g.tünün kılıyım” diye feryat etmeye hazır kıvama kısa sürede gelecek ve bu durumu da yaşamının olmazsa olmaz başlıca ögesi hatta “kaderi” olarak görmeye başlayacaktır.

Tabii, burada en büyük güvenceniz “dini eğitim” adı altında, istediğiniz eğitimi minnacık çocuklara varıncaya kadar dayatmanın önünü açmış olmanızdır!.. Kendi çocuklarınız gelecekte bunları yönetsin diye Amerikalarda, Avrupalarda okurken, bitirilmiş insanların çocukları bir sınıfta neredeyse 80 kişi sizin empoze ettiğiniz “biat eğitimini” içselleştireceklerdir!..

Böylece toplumun neredeyse yarısını gelecekten hiçbir şey bekleyemeyecek kadar bitap düşmüş, verilen yardımlarla tembelleşmiş, seçimden seçime sandığa gidip gösterilen yere damga basan, düşünmeyen, eleştirmeyen, eleştireni “boğan” varlıklar haline dönüşeceklerdir!.. Artık toplumun bu bölümünü dilediğiniz gibi güdebilirsiniz!.. Böyle toplulukları ünlü Kırgız Türk’ü Cengiz Aytmatov’un tüm dünya dillerine armağan ettiği o müthiş sözcük tanımlar maalesef:

-Mankurt!..

Kısaca söylemek gerekirse “hafızasını yitirmiş robot” anlamına gelir!.. Açın, hikayesini okuyun, dehşet içinde kalırsınız… Böylesine zavallı bir yaşama mahkum edilmiş toplumları, içine düştüğü karanlıktan, köleleşmekten kurtarma görevi ise o ülkenin aydınlık güçlerine, yurtseverlerine düşer hep…

-Ve tarih, o insanların mutlaka, her ne pahasına olursa olsun ortaya çıktığını yazar!..

O günler aslında bugünleri anlatıyordu!..

Yıllar öncesinden, aslında bugünleri gayet açık anlatan bir yazı!

Ekonominin yüzde 10 oranında küçüldüğü, açlık ve yoksulluğun tavan yaptığı şu günlerde bir kere daha dikkatle okumakta yarar var zannımca!..

O günlerde olan biteni anlatırken, “Bu gidişle en büyük felaketlerle yüzleşeceğiz” diyorduk… Tam da öyle oldu ne yazık ki! Bu iktidar, umudunu, hayallerini yitirmiş bir toplum, tek düşüncesi bu memleketten kaçıp kurtulmak olan insanlar ve akıl almaz bir beyin-servet transferi yaratmayı başardı!..

-Ne kadar kutlansalar yeridir!..

Yazarlar

Bu iktidar bu ülkeyi nasıl yönetiyor?
Ümit Zileli