Ali İskefli
14 Ağustos 2020

Birlik erken çatırdadı!


Kulüplerimiz zaten ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaşarken bir de koronavirüs salgıyla birlikte yaşananlar krizin etkisini derinleştirdi. Futbolu yönetenler, yeni düzene ayak uydurmaya çalışıyor. Kulüpler Birliği’nde yabancı sınırlaması için bir araya gelen başkanlar el ele verdi. ‘Bu görüntü olduktan sonra futbolumuz her zorluğun üstesinden gelir, kendi kendilerini yönetirler’ diyenler birkaç gün sonra yanıldığını anladı. Harcama limitleri açıklamasından sonra zor durumda olan kulüpler limitlerin artmasını isterken, tuzu kurular ‘Kurallara uyalım’ deyiverdi. Üstelik transferdeki rekabet nedeniyle harcamaları kendi kendilerine şişirdiklerini de ifşa ettiler.

Sanat dünyası gösteri alanlarını sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenleyerek etkinliklerine başladı. Loca, kombine ve maç günü gelirleri kulüpler için çok değerli. Bu nedenle yayın gelirlerinin azaldığı bu ortamda taraftarsız maçlar yerine tribünlerin düzenlenerek en azından stat kapasitelerinin üçte biri seyirci ile açılmasına yönelik karar alınması biraz olsun kulüplere nefes aldırabilir.

Karius ve Vagner Love’ın Beşiktaş’ı FIFA’ya şikayet etmelerini anladım da kulübe sportif ceza verilmesini istemelerine anlam veremedim. Zaten alacakları döviz üzerinden. Bir şekilde faiziyle bu paraları alacaklar. FIFA’nın Beşikaş’a sportif ceza vermesi onlara nasıl bir fayda sağlayacak, bunu çözemedim.

Yazarlar

Birlik erken çatırdadı!
Ali İskefli