Mustafa Kanarya
29 Haziran 2019

Biraz geç kalmadınız mı?


Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi, tarihi kararlara imza attı. Talimatlarda yapılan değişiklik sonrası kulüplere harcama limitleri belirlenecek. harcama limitinin ne şekilde belirleneceği tek tek anlatılmış. Uygulanacak yaptırımlarda detaylı bir şekilde belirtilmiş.
UEFA, kulüplerin ekonomik tablolarının kötüye gitmesi nedeniyle 2009’da finansal fair play kurallarının devreye sokulacağını açıklamıştı. TFF, bu kuralları daha önce talimatlara yansıtıp kulüplerimizin mali tablolarını adam gibi denetleseydi, bugün kulüplerimiz UEFA^dan en az ceza almanın hesaplarını yapmazdı.
Sosyal medya adresinde İsmail Şayan’ın yaptığı tespitleri paylaşınca ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak:
Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzon’un son 10 yıldaki transfer zararı 332 milyon Euro. Bunun yüzde 10’nuna denk gelen 34.4 milyon Eoru’luk dilim FFP dönemini kapsayan son 5 yılda yapılmış. Önceki 5 yılın toplam zararı ise 297 milyon Euro. Yani 10 yıllık transfer zararının yüzde 90’ı.
Aslında konu bu kadar basit. Siyasileri, ahbap-çavuş ilişkilerini, kulüplerin özel isteklerini, ‘Aman abi idare edin,biterim’ ricalarını umursamadan TFF bu işin takipçisi olursa belki kulüplerin ekonomileri az da olsa düzelir…

Yazarlar

Biraz geç kalmadınız mı?
Mustafa Kanarya