Ülkeler bir bir İngiltere’ye uçuşlarını iptal ediyor

Ülkeler bir bir İngiltere’ye uçuşlarını iptal ediyor

Avrupa’da birçok ülke koronavirüsün mutasyona uğraması nedeniyle İngiltere ile olan uçuşları askıya almaya devam ediyor.

İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğrayan bir türünün tespit edilmesinin ardından Türkiye, İtalya, Almanya, Kuveyt, Fransa, Romanya İngiltere’den yapılan uçuşları askıya aldı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise, Olay Müdahale Grubu üyeleriyle saatlerce süren görüşmesinin ardından, İngiltere’den ülkeye yapılan seyahatleri 72 saatliğine kısıtlama kararı alındığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Trudeau, seyahat yasağının bugün yürürlüğe gireceğini duyurarak mutasyona uğrayan virüsün ülkeye girmesini engellemek adına önlem almaya başladıklarını dile getirdi. Kanada Başbakanı, dün İngiltere’den Kanada’ya gelen yolcuların ikincil taramaya ve “geliştirilmiş önlemlere” tabi olacağını da sözlerine ekledi.

İngiltere’den gelenlere karantina

Güney Amerika ülkeleri Şili, Arjantin ve Kolombiya da İngiltere ile direkt uçuşlarını durdurdu.

Şili hükümeti, Salı günü yürürlüğe girecek karar kapsamında İngiltere’ye olan tüm karşılıklı uçuşların askıya alındığını bildirerek son 14 gün içerisinde İngiltere’de bulunanların kendilerini karantinaya almaları tavsiyesinde bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Dugue ise İngiltere ile yapılan tüm uçuşların bugünden itibaren durdurulacağını aktararak, son 14 gün içerisinde İngiltere’de bulunan vatandaşlarının kendilerini karantinaya almaları gerektiğini söyledi.

İrlanda da İngiltere’den yapılan uçuşları durdurma kararı alan ülkeler arasına girdi. İngiltere’den Pazartesi ve Salı yapılması planlanan uçuşları askıya alan İrlanda, İngiltere’den kara, deniz ve hava yolu ile İrlanda’ya seyahat yapılmaması konusunda uyardı.

Portekiz’den vatandaşlarına izin

Portekiz ise, yalnızca İngiltere’den Portekiz vatandaşlarının gelişine izin veriyor. Portekiz İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İngiltere’den gelen Portekiz vatandaşlarının ise koronavirüs testi yaptırarak negatif sonuç alanların ülkeye girişine izin verileceği aktarıldı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, mutasyona uğrayan virüsün ülkeye girişini engellemek adına 24 saatliğine İngiltere’den girişlerin yasaklandığını duyurdu.

Çekya ise, İngiltere’den gelenlere 10 gün boyunca zorunlu karantina uygulayacak.

İsrail de, İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’dan yapılacak seferleri askıya aldı. (İHA)

Dünya

Ülkeler bir bir İngiltere’ye uçuşlarını iptal ediyor
Dünya