Bir ilke imza attı: Alkışlar Eray için!

Bir ilke imza attı: Alkışlar Eray için!

Tokyo Olimpiyat Oyunları karate erkekler kumite 67 kiloda milli sporcumuz Eray Şamdan, finalde Fransız Steven Da Costa’ya mağlup olarak gümüş madalya kazandı.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda karatede erkekler kumite 67 kilo finalinde Fransız sporcu Steven Da Costa’ya 5-0 yenilen Eray Şamdan, gümüş madalya kazandı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları karate erkekler kumitede Türkiye’yi temsil eden milli sporcu Eray Şamdan, final maçında Fransız rakibi Steven da Costa ile karşılaştı. Rakibine 5-0 yenilen Eray gümüş madalya kazandı ve olimpiyatlara ilk kez dahil olan karatedeki ilk madalyanın sahibi oldu.

Milli karateci, A Grubu ilk karşılaşmasında Azerbaycan’dan Firdovsi Farzaliyev’i 7-1 yenerken, ikinci maçında Kazakistan’dan Darkhan Assadilov’a 6-2 yenildi. Eray, üçüncü mücadelesinde ise Mısır’dan Ali Elsawy’i 4-1 mağlup etmişti. Dördüncü müsabakada Japonya’dan Naoto Sago’yu 2-1 yenen Şamdan, 6 puanla grubunu ikinci sırada bitirdi ve yarı finale yükseldi.

Milli sporcu, yarı finalde ise karşılaştığı Ürdünlü rakibi Abdel Rahman Almasatfa’yı 2-0’la geçerek finale çıktı.

Olimpiyat tarihinde bugüne kadar toplam 6 branşta (Güreş-Halter-Tekvando-Atletizm-Judo-Boks) madalya kazanan Türkiye, sadece Tokyo 2020’de farklı 6 branşta madalya kazanmayı garantiledi. (Okçuluk-Cimnastik-Tekvando-Karate-Boks-Güreş)

Karate kadınlar kata bireyselde mücadele eden Dilara Bozan, bronz madalya karşılaşmasında Hong Kong’dan Sheung Grace Lau Mo’ya mağlup olarak Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı 5’inci sırada tamamladı.

Spor

Bir ilke imza attı: Alkışlar Eray için!
Spor