Alper Mert
20 Haziran 2020

Başkan yoksa kaos var


Yazarımız Alper Mert, Galatasaray’da son dönem yaşanan olayları değerlendirdi…

Yönetim, tedavi sürecindeki Mustafa Cengiz’in yokluğunda krizleri yönetmede yetersiz kaldı. Basketbol şubesinde işler karıştı. Muhalefet ‘seçim’ maddesini yeniden gündeminin ilk sırasına aldı.

Galatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz’in hepimizi üzen rahatsızlığı sonrası yönetimsel krizler arka arkaya gelmeye başladı. Ben dahil birçok gazeteci ve Galatasaray kulüp üyesinin zaman zaman eleştirdiği Başkan Cengiz’in zorunlu yokluğu asıl eleştirilecek olayların ortaya çıkmasına sebep oldu. Rize deplasmanında Muslera’nın ayağı kırıldı, Andone’nin bağları koptu. Rakip takımda kırmızı gören yok. Ama Galatasaray’da Adem Büyük ikinci sarıdan kırmızı görüp, 3 maç ceza aldı. Rizespor Başkanı Hasan Kartal’a, Kulüpler Birliği operasyonunun hemen ardından plaket verirken yanında poz veren 2. Başkan Abdurrahim Albayrak ve Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, şahsen çıkıp tek kelime konuşmazken, resmi siteden Galatasaray Spor Kulübü imzalı bir açıklama yayımlandı.

BASKETBOL ŞUBESİ KARIŞTI

Basketbol şubesinin iki yöneticisi Ömer Cansever ve Erol Özmandıracı görevlerini bıraktı. Galatasaray efsanesi olarak tarihe geçen Işıl Alben gördüğü muameleye kızarak takımdan ayrıldı. GS Store’un stok sayım işi için kurulan ve sonra iş bitince kapatılan şirketi ise anlatmaya bile gerek yok! Basketbol başta olmak üzere çoğu şubede lider olmayınca işler tamamen karıştı.

TERİM’İ RAHAT BIRAKIN

Başkansız yönetim krizleri çözme noktasında yetersiz kalınca muhalefet başkana saygı duyduğu için askıya aldığı seçim konusunu yeniden gündeme getirmek zorunda kaldı. Ancak burada en tehlikeli işi Teknik Direktör Fatih Terim’in ismini böyle zorlu bir süreçte başkanlık için dile getirenler ortaya çıkardı. Terim, Galatasaray’ın yaşayan efsanesi olarak başkanlığı fazlasıyla hak ediyor. Ancak başkanın hastalıkla uğraştığı bu süreçte, şampiyonluk şansı devam eden takımın teknik direktörünü seçim kulislerinin içine dahil etmeye çalışmak yapılabilecek en büyük yanlış olur.

CENGİZ YOKSA SEÇİM ŞART

En büyük dileğim Başkan Mustafa Cengiz’in bir an önce eski sağlığına kavuşup, görevinin başına dönmesidir. 2. Başkan Abdurrahim Albayrak ve Başkan Yardımcısı Yusuf Günay’ın iyi niyetle yaptıkları çalışmalara lafım yok. Ancak başkanın tedavisi için görevi bırakması gibi bir durum söz konusu olursa Galatasaray’ın, Mustafa Cengiz’in liderliğini yapmadığı bu yönetimle devam etmesi mümkün gözükmüyor. Mutlaka ama mutlaka seçim yapılmalı.

Yazarlar

Başkan yoksa kaos var
Alper Mert