Argun Darıcı
14 Nisan 2021

Balık baştan kokar


Maalesef hakemlerin önüne geçmediği maç yok gibi. Düzeleceklerine hem hakemler hem de MHK her geçen gün maçların orta yerine oturmaya devam ediyor. Bu nedenle de tek tek maçların hakemlerini yazmaya gerek bulmadım. Üç büyüklerin iç saha veya deplasman hakemi olmakla övünen (!) kişilerin yetiştirdiği hakemler bu kadar işte. Üzülerek belirteyim ki hakemlerimizde kabiliyet de cesaret de yok. Ayrıca nasıl olsun ki?

Çocukluğunda mahalle arasında oynamamış, itiş kakış yaşamamış, sonrasında da futbol oynamamış kişilerden hakem olmaz.

Büyüklerinin (!) şoförlüğünü yaparak, yiyecek, içeceklerini evlerine arabalarının bagajında götürerek “Haklısınız efendim”, “Çok doğru söylediniz hocam”, “Siz nasıl uygun görürseniz değerli üstadım” diyerek kademe atlayan o özel okul mezunu, yabancı dil bilen, yakışıklı çocukların hakemliği getireceği nokta ancak burası olur.

Balık baştan kokar. MHK ve onları oraya getirenler düzelmediği sürece hakemlik düzelmez. Hakemliğin kökten değişmesi gerekiyor. Ama bir zamanlar MHK’nin başına getirilen ‘güvenilir’ şahsın yaptığı gibi oyun kitabını yeniden tercüme ettirip saçma yorumlar getirerek değil. En alt seviyeden en üste kadar ciddi bir değişim yaşanmazsa hakemlik camiası daha çok zarar görür.

Yazarlar

Balık baştan kokar
Argun Darıcı