Bakan Selçuk: Salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi

Bakan Selçuk: Salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, hijyen standartları oluşturularak öğrencilerin büyük kısmının yüz yüze eğitime başladığını belirterek, “Aldığımız tedbirlerle yaptığımız hazırlıklar neticesinde salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin dönem başkanlığını yürüttüğü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) kapsamında düzenlenen Eğitim Bakanları Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

GDAÜ dönem başkanı olan Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen ‘Yeni Normal Sürecinde Eğitimin Yeni Normali’ konulu toplantıya 13 ülkenin eğitim bakanı ve temsilcileri katıldı. Toplantıda Bakanlar, salgın sürecinde eğitime ilişkin kendi ülkelerindeki deneyimleri paylaştı.

‘RAHAT ADIM ATMAMIZI SAĞLADI’

Toplantının açılış konuşmasında tüm dünyanın benzersiz bir süreçten geçtiğinin altını çizen Bakan Selçuk, “Birlikte ve birbirimizden öğrenmek; bu dönemde yapılan ve yapılması planlanan işleri paylaşmak sadece ülkelerimize değil, insanlığa ve geleceğimize yapabileceğimiz kıymetli bir katkı. Salgın sonrası dönemde eğitimde, TRT EBA Televizyonu Kanalları, Eğitim Bilişim Ağı İnternet Platformu, basılı eğitim materyalleri olmak üzere üç temel araç kullanıldı.

Salgın öncesinde hazırlamış olduğumuz 2023 Eğitim Vizyonu’nda ortaya koyduğumuz öngörüler çerçevesinde uzaktan eğitim ve eğitimde dijitalleşme hedefini zaten ortaya koymuştuk. 2012’den beri mevcut olan çevrimiçi eğitim platformu Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) içeriğini ve alt yapısını güçlendirmiş, kullanıcı kapasitelerini artırmıştık. Bu platform, salgın ortaya çıktığında rahat adım atmamızı sağladı” dedi.

FOTO: DHA

’10 GÜN İÇİNDE 3 TELEVİZYON KANALI KURDUK’

Bakan Selçuk, hiçbir öğrencinin geride kalmayacağı bir sistem kurma gayretiyle ‘Eğitimde Fırsat Adaleti’ ilkesi çerçevesinde hareket ettiklerini belirterek, “10 gün içerisinde TRT EBA ilkokul, TRT EBA ortaokul, TRT EBA lise olmak üzere 3 televizyon kanalı kurduk. Yayınlarda özel eğitim öğrencileri, göçmen öğrenciler ve meslek lisesi öğrencileri için de ayrı içerikler bulunuyor” ifadesini kullandı.

‘EBA, DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN BİRİNCİ EĞİTİM SİTESİ HALİNE GELDİ’

Bakan Selçuk, mevkidaşlarına Eğitim Bilişim Ağı ile ilgili bilgi vererek, “EBA dünyada en çok ziyaret edilen birinci eğitim sitesi haline geldi. İnternet ve bilgisayar erişimi olmayan öğrenciler için de Türkiye genelinde 13 bin 540 EBA Destek Noktası oluşturuldu. Bunlara da ulaşamayan az sayıdaki öğrencimizin yerleşim yerlerine EBA Mobil Destek araçlarımızla giderek eğitime erişimlerini sağladık” dedi. Bakan Selçuk ayrıca, 500 bin adet tablet bilgisayarın da ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıldığını belirtti.

‘İNANCIMIZ TAM’

Hijyen standartları oluşturularak öğrencilerin büyük kısmının yüz yüze eğitime başladığını vurgulayan Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

“Aldığımız tedbirlerle yaptığımız hazırlıklar neticesinde salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi. Yaşanan öğrenme kayıpları bugün giderilmezse gelecekte daha büyük bir risk söz konusu olacak. Bu dönemde çocukların akademik becerileri kadar sosyal ve duygusal becerileri de izlendi, bu becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıldı. Eğitimle her şeyin üstesinden geleceğimize inancımız tam.”

‘BUGÜN ARA TATİL BAŞLIYOR’

Öte yandan Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün ara tatil başlıyor. Tatilden sonraki süreçte hepimiz, yani tüm kademelerdeki öğrenciler ve tüm öğretmenler, okullarımıza dönmek temennisindeyiz. Bunun için herkesin desteği gerekiyor. Öyleyse başlığı açıyorum: #maskenitakçünkü öğrencilerimizin buna ihtiyacı var” ifadesini kullandı. (DHA)

Gündem

Bakan Selçuk: Salgın seyrinde okullardan kaynaklı bir artış görülmedi
Gündem