MHP Lideri Devlet Bahçeli, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, bu yüzyılın Türkiye Yüzyılı olduğunu belirterek, "Türk milleti, Cumhuriyet ile birleşmiş ve bütünleşmiştir. Türk milleti Cumhuriyet'i özümsemiş ve Cumhuriyet'le özdeşleşmiştir. 29 Ekim 2023 Pazar günü Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümü kutlamaları, şükürler olsun şölen ortamında, muazzam bir coşku havasında yapılmıştır. İl ve ilçelerimizde düzenlenen fener alayları, toplu gösteri ve yürüyüşler, milli birlik ve beraberliğimizin sönmeyecek meşalesi gibi parlamıştır. Millet, mukadderatıyla ve tarihi müktesebatıyla kucaklaşarak tek nefes olmuştur. Vatanımızın her yöresi bayraklarla donatılmıştır. Caddeler, sokak araları, binalar, yollar, köprüler, haneler, deyim yerindeyse maşeri vicdan bayraklarla süslenmiştir. Havada uçan jetlerimiz, karada uygun adımla yürüyen kahraman askerlerimiz, İstanbul Boğazı'ndan sırayla geçen ve gözlerimizi kamaştıran savaş gemilerimiz dosta güven, düşmana da korku salmıştır. Bu suretle eğilmeyecek başımız, inmeyecek hilalimiz, işgal ve istilalara eyvallah etmeyecek güçlü irademiz dünyaya tebliğ edilmiş, bundan rahatsız olanlara da dimdik duruş sergilenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yıl dönümü, şerefli tarihimizin parlak geleceğe geçiş etabı, hayatı ve hadiseleri Türkçe okuma ve halkın egemenliğiyle kavrama erdemidir" dedi.

'CELAL ADAN'IN SÖZLERİ BİZİM DE SÖZÜMÜZDÜR'

Ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in geçen hafta grup toplantısında söylediği, 'Sosyal medyada sergiledikleri bu vatanperverlikleri sahada da gösterip Gazze'ye gitsinler' sözlerine yanıt veren Bahçeli, "Geçen hafta bize yönelik, canını cebine koyar Gazze'ye gidersin, sözlerine de şaşırmamak elimizde değildir. Bizde para gibi, cüzdan gibi, çek karnesi gibi cebe koyulacak can değil, gerektiği takdirde feda edilecek can vardır; bu can da Türk milletine ve Türkiye Cumhuriyeti'ne bin defa helaldir. Şaibeli paraları cebe indirenlerin canı da cebe koyma önerisi yakayı ele veren kötü alışkanlıkların bir nevi itirafıdır ve sahibini de rezil etmeye yeterlidir. Asıl manasından koparılmış demokrasiyle ilgili CHP ve İYİ Parti konuşur da bunların yoldaşı ve siyasi kader ortağı HEDEP susar mı? HEDEP eş başkanları, 'Cumhuriyeti demokratikleştirmek tarihsel görevimizdir' diyerek başta sözde Kürt sorunu olmak üzere yine sözde halklar ve inançlar sorununun demokratik cumhuriyetle çözüleceğini yüzsüzce dile getirmişlerdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bölücülüğün ve terörsevicilerin meydan okuma yeri, propaganda mecrası değildir. Menfur ve menhus emel sahiplerini uyarıyorum; Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları ve coğrafi bütünlüğü içinde 'Kürdistan' diye bir yer yoktur. Var diyen alçakların doğrudan karşılarında bulacağı kudret, büyük Türk milletidir ve onun sevdalısı olan Milliyetçi Hareket Partisi'dir. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde haince konuşma yapan tescilli bir bölücüye hak ettiği cevabı yüreklice veren Meclis Başkan Vekilimiz ve İstanbul Milletvekilimiz Sayın Celal Adan'ın isabetli sözleri, aynısıyla bizim de sözümüzdür. Sayın Adan sahipsiz değildir, yalnız değildir; saldırılar, istifa çağrıları ve hakaretler ayaklarımızın altındadır ve hükümsüzdür. Meclis kürsüsüne gelip arkasına aldığı birtakım zırvalarla bize cesaret temsili olanlar akıllarını başına alsın. Akıllarını alırım onların. Milliyetçi Hareket Partisi'nin her mensubu doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek cesaret ve ahlaki tutarlılıktadır" ifadelerini kullandı.

'CHP KURULTAYINI CUMHURİYET'İN 100'ÜNCÜ YILINDA YAPMAKTAN NİYE KAÇTI?'

Bahçeli, 28 Ekim'de İstanbul'da düzenlenen 'Büyük Filistin Mitingi'nin, Cumhuriyet kutlamalarının önüne geçtiği iddialarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, "28 Ekim'de İstanbul'da düzenlenen Büyük Filistin Mitingi'nin, Cumhuriyet kutlamalarını örtbas etmek için planlandığını iddia etmek; soysuz, merhametsiz, vicdansız bir yalan ve iftiradır. Bu yalan ve iftiraya sarılanların resepsiyonlarda servis edilen çerezlerle Cumhuriyet'i kutlama merakı bir bakıma Cumhuriyet'i çerez yerine koymak, istismara yeltenmek, basite indirgemek değil midir? Gazi Mustafa Kemal Atatürk, CHP'nin kurucusu ve ilk genel başkanıdır. Aynı zamanda ilk Cumhurbaşkanımızdır. Bunun yanında CHP'nin yüz yıllık bir tarihi olduğu da bilinen bir husustur. Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri 29 Ekim resepsiyonunu akıllarına getirdikleri kadar, 5 Kasım'da planladıkları büyük kongrelerini Cumhuriyet'in 100'üncü yılında yapmaktan niye kaçtılar? Madem bu partinin yaşı, Cumhuriyet'in yaşıyla aynıdır, neden aynı gün ve tarihte kongrelerini toplamaktan imtina edecek ürkekliği gösterdiler? Filistin'le tarihi, kültürel ve inanç bağlarımızı hiçe sayanların, masumların hakkını savunmaktan kaçınmak için kimi bahanelere sığınması insafsızlıktır. Ne var ki bu insafsız azınlığın millet nezdinde itibarı zaten yoktur. Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümünü ne unutmak ne de unutturmak mümkündür. Kaldı ki 29 Ekim 2023 tarihinde yaşanan görkemli ve coşkulu kutlama sahneleri bu görüşümüzü teyit etmektedir" diye konuştu.

'TETİKTE VE TEYAKKUZDA OLMALIYIZ'

Türk milletinin Filistin cephesinde kan döktüğünü hatırlatan Bahçeli, "Türk esirlerin çoğu; ağır çalışma şartları, alışık olmadıkları tropik iklim ve salgın hastalıklar nedeniyle şehit oldu. Myanmar'da 5 bine yakın şehit mezarımızın varlığı hepimizin yüreğini titreten bir hakikattir. Dünya genelinde 34 ülkede 80'e yakın Türk şehitliği vardır ve hepsi milli namusa emanettir. Biz Filistin'e bakınca çekilen ızdırapları hatırlıyoruz. Biz Filistin'e bakınca milletin gözyaşlarını görüyoruz. Tarihimizin vuran nabzı, eğer dinlemesini bilirsek Filistin'de de atmaktadır. İsrail'in şiddet ve vahşet temelli operasyonları durmazsa Gazze yutulacaktır. Vadedilmiş toprakların hedefinde Türk vatanı da vardır. Bu kapsamda Filistin'in güvenliği Türkiye'nin güvenliğidir. Biz güvenlik haklarımızdan, din kardeşlerimizin inanç ve insan haklarından taviz veremeyiz, vermeyeceğiz. Sözlerime son vermeden önce, her ihtimalin hesaba katılarak tetikte ve teyakkuzda olmamız gerektiğini tekrar ifade ediyorum" dedi.

(DHA)