MHP'nin 14’üncü Olağan Büyük Kurultayı, Ankara Spor Salonu'nda yapıldı.  'Ülke için var olduk, bir ülküye yar olduk' ve 'Ülkeye sevda, ülküye yemin' sloganların atıldığı kurultayda, salonun tribünleri Türk bayrakları ve MHP bayraklarıyla donatıldı.

Tribünlerde ayrıca, üzerinde 'Devir artık Türk devridir', 'Cumhur bizim Türkiye hepimizin' ile 'Geçmişin gururu yarının umudu' yazılı pankartlar yer aldı.

Binlerce partilinin katıldığı kurultaya, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, BBP Genel Başkan Yardımcısı Bülent İspir, İYİ Parti Genel Sekreteri Ayfer Yılmaz, DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi ile bazı siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da kurultaya bir mesaj göndererek hayırlı olmasını diledi.

'DEM, CHP'Yİ İSTİKAMETİNDEN KOPARMIŞTIR'

Omuz burkulması sonucu kolu incinen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise kongreye kol askısı ile katıldı.

Burada konuşan Bahçeli, Türkiye'de bir muhalefet bozgunu yaşandığını belirterek, "CHP 3'üncü dünya ülkelerindeki muhalefet partilerinden çok daha aşağıdadır. Terör örgütü PKK'nın siyasallaşmasını misyon edinen CHP, DEM'lenerek metruk bir tekneyi aratmayacak şekilde rotasını kaybetmiş, bu suretle bölücü korsanlar tarafından rehin alınmıştır. Kuşkusuz böylesi ayıp ve rezalet kendi bilecekleri bir şeydir. Bizi ilgilendiren DEM'lenmiş CHP ve siyasi uyduları kanalıyla ülkemize ve milletimize reva görünen haksızlıklar, söylenen kuyruklu yalanlar, günden güne cesareti artan güvenlik tehlikeleridir. Bu tabloya karşısında CHP'ye oy veren vatandaşlarımızın ızdıraplarına kederlenmemek elimizde değildir. DEM, CHP'yi maalesef dönüştürmekle kalmamış tarih ve istikametinden koparmıştır. CHP tanınmaz halde olmakla birlikte mayına basmış melez bir siyasetle donanmış, siyasi seçenek olmaktan bütünüyle uzaklaşmıştır. Bu partide ayaklar baş, başlar ayaktır. Kimin fiilen genel başkan olduğu belli değildir. Her gün yeşeren çıkar kavgaları insanımızı rahatsız eden gürültü kirliliğin patlak veren krizler CHP’nin güvenilmez siyasetini açığa vurmuş, teşhir etmiştir. İstanbul Çekmeköy’de seccade, Ataşehir’de zikirmatik dağıtan insanımızın ekonomik durumunu sömürürken ofislerde utanmadan, sıkılmadan balya balya para sayan CHP yönetimi ne yapsa beyhudedir. Zira DEM’lenip PKK ile 'Kent İttifakı' maskesi altında organik bağ kurmasının bedelini 14 gün sonra sandıkta ödeyecektir" dedi.

'TERÖR SORUNU YENİ YÜZYILDA KESİNLİKLE BİTECEK'

Ardından Türkiye'de bir Kürt sorunu olmadığını, bölücülük ve terör sorunu olduğunu söyleyen Bahçeli, "Kürt kökenli kardeşlerimizin sosyal, ekonomik ve benzeri hak ve kayıplarından mülhem sorunlarını konuşmak başka, kolektif mahiyetli ve etnik bölücülüğe silahlı eylemlerle takviye tahrik eden yapay sorunları konuşmak başkadır. Türk ile Kürt, Alevi ile Sünni arasında uçurumlar oluşturmaya, demokrasi, özgürlük ve insan hakkı kisvesine bürünerek hizmet edenler alçakların en alçağı, hainlerin en hainidir. Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne hançer sağlayanlar, Türk'ün de, Kürt'ün de, Alevi'nin de, Sünni'nin de düşmanıdır. Düşmanlardan medet ummak teneşire uzanmaya razı olmaktır. Türk'ü ile Kürt'ü, Alevi'yle Sünni'yi birbirinden koparmanın emelini taşıyanlar emperyalizmin tasmalı yanaşmalarıdır. Bölücü terör sorunu yeni yüzyılda kesinlikle bitecektir. Hazırlanmasını temenni ettiğimiz bölücülükle mücadele ve stratejik eylem planıyla ülke içindeki yıkım cephesi çökertilecektir. Türkiye milli birlik ve kardeşlik gücünün ivmesiyle çağların üzerine sıçrayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, terörü bir hak arama vasıtası gören, bölücülüğü demokratik mücadele şeklinde gösteren bölücü mihraklara direnecek Kürt kökenli kardeşlerimize amasız, fakatsız bin yılın hatıralarıyla kucaklayacaklardır" diye konuştu.

'KURTARICI LİDER'

Konuşmasının sonunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Bu seçim benim son seçimim' açıklamalarını hatırlatan Bahçeli, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bir konuşması özellikle sol cenahlarda büyük bir iştah ve tahrik unsuru olarak kabul edilmiştir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a diyorum: Ayrılamazsın, Türk milletini yalnız bırakamazsın. Cumhur İttifakı olarak yanındayız, beraberindeyiz. Yeni yüzyılın kurtarıcı lideri olarak sizi görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ, 11'İNCİ KEZ GENEL BAŞKAN

Konuşmaların ardından delegeler, salona kurulan 15 sandıkta genel başkanlık seçimi için oy kullandı. Kurultayda tek aday gösterilen Devlet Bahçeli, 1295 delegenin tamamının oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi. Bahçeli böylece 11'inci kez genel başkan seçilmiş oldu. (DHA)