Mustafa Kanarya
13 Temmuz 2021

Ayakta kalan zafere ulaşır


FUTBOL artık güç oyunu. Güçlü olan, ayakta kalan ve gücünü aklıyla birleştirebilen takım başarıya ulaşıyor. Günümüz futbolunda bireysel performansların yerini takım oyunu taktiksel mücadeleler aldı. Doğru hazırlık, doğru taktik ve doğru rakip analizi sizi başarıya götürüyor. Yani iş sadece teknik direktörde de bitmiyor. Teknik patronun etrafını ‘vefa’ göstermek için kariyerini yeni noktalamış futbolcularla değil, donanımlı, eğitimini tamamlamış, kendini kanıtlamış isimlerle güçlendirmeniz gerekiyor.

Avrupa Şampiyonası herkes için iyi bir örnek oldu. Avrupa’nın fizik gücü en yüksek ligine sahip ülke olan İtalya, şampiyonluğa ulaştı. Avrupa’da futbolun en hızlı oynandığı lige sahip ülke olan İngiltere’nin elinden kupayı kaptı. Maçın taktiksel analizini yapmak haddim değil ancak iki takımın teknik ekiplerini yer değiştirseydiniz sonuç ne olurdu?

Her büyük organizasyon gibi bu turnuva sonrasında da futbol mantalitesinde bazı yenilikler, değişiklikler olacaktır. Bakalım bizim kulüplerimiz bu turnuvadan dersler çıkaracak mı? Gelecek sezon ligimizdeki koşu mesafelerinin ne olacağını şimdiden çok merak ediyorum mesela.

Yoksa en ufak bir kötü sonuçta suçlu yine hakemler, TFF veya saha dışı etkenler mi olacak?

Çok bağıranın, ‘hak arama’ bahanesi altında çok itiraz edenin değil, ayakta kalanın şampiyon olacağı bir sezon
izlemek umuduyla…

Yazarlar

Ayakta kalan zafere ulaşır
Mustafa Kanarya