Avrupa’da corona yasakları başladı

Avrupa’da corona yasakları başladı

İspanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’dan sonra Portekiz de hızla yükselen coronavirüs vakaları karşısında dün itibarıyla yeni tedbirler aldı. Türkiye’de de sokağa çıkma yasağı gelecek mi merak ediliyor.

Aralık sonunda Çin Wuhan’da patlak verip dünyaya yayılan coronavirüs bugüne kadar 1 milyon 200 binden fazla can aldı. Mart itibarıyla Avrupa’yı etkileyen virüste ikinci dalga şoku yaşanıyor. Ülkeler peş peşe kısıtlama tedbirlerine geri döndü.

İspanya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’dan sonra Portekiz de hızla yükselen coronavirüs vakalarına karşı dün karantina ve sokağa çıkma yasağı başlattı.

Karantina Portekiz halkının yüzde 70’ini kapsayacak. Portekiz’de halk, iş ve okul dışında evinde karantinada kalacak. Tedbirler kapsamında dükkan ve mağazalar akşam saat 22.00´de kapanacak. Kısıtlama ülkedeki 308 belediyeden 121’i için geçerli olurken, başkent Lizbon ve büyük şehirlerden Porto da tedbirlerin uygulanacağı kentler arasında.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, “Hiçbir şey yapılmazsa artış, bizi sağlık sistemimizde başarısızlık durumuna
götürür” dedi. Alınan önlemler vaka sayılarına göre iki hafta sonra gözden geçirilecek.

İngiltere’de 4 hafta sokağa çıkmak yasak

Son 24 saat içinde tespit edilen 21 bin 915 vakayla birlikte Birleşik Krallık’ta vaka sayısı 1 milyonu aştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede 5 Kasım’dan 2 Aralık’a kadar sürecek olan 1 aylık ulusal çapta sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İngiltere’de uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile okullar dışındaki tüm perakende mağazaları, restoranlar, barlar ve hizmet sektöründeki diğer işletmeler bir ay boyunca kapatılacak. Sosyal hayat minimum seviyeye inecek. Farklı hanelerden insanlarla ev ortamında bir araya gelinemeyecek.

İspanya sokakları savaş alanına döndü.

Karantinadaki İspanya’da dükkanlar yağmalandı

Kovid-19 vakaları 1 milyonu aşan İspanya’da 25 Ekim’de ikinci kez Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Coronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde saat 23.00 ila 06.00 arasında sokağa çıkmak yasaklandı. 9 Mayıs 2021’e kadar uzatılan kısıtlamaları protesto eden İspanyollar sokaklara döküldü.

Hafta başında Barselona’da başlayan ve kısa zamanda diğer büyük kentlere sıçrayan Kovid-19 önlemlerini protesto eylemleri, cumartesi gecesi Madrid, Vitoria, Bilbao ve Logrono’da devam etti.

Çıkan olaylarda polise taşlarla saldıran protestocular bazı dükkanları yağmaladı. Başbakan Pedro Sanchez “Tüm ülkeleri harap eden salgını ancak sorumluluk, birlik ve fedakarlık sayesinde yenebiliriz. Azınlık grupların şiddet içeren ve mantıksız davranışları hoş görülemez” dedi.

(DHA-İHA)

Genel

Avrupa’da corona yasakları başladı
Genel