Gökmen Özdenak
28 Ekim 2019

Artık futbol izleyelim


Beşiktaş-Galatasaray derbisinin ilk yarısı sona erdiğinde Liverpool-Tottenham maçını izledim. 10 dakika bana 90 dakika gibi geldi. Heyecan, sistem, futbol kültürü, takım oyununda futbolcuların sonuna kadar gayreti, pozisyon ne ararsan var. Boşuna yüz milyonlarca sterlin naklen yayın parası ödenmiyor. Tribüne giden futbola doyuyor. Keyfini yaşıyor. Özeniyoruz ama nafile. Onlardaki futbolsa bizdeki ne?

Tatsız tutsuz bir derbi izledik. Ne yazık ki Türk futbolunun ne kadar zavallı bir durumda olduğunu bir kez daha gördük. 100 yılı aşkın tarihe sahip kulüplerimizin ismi var ama kendileri yok. Sistemsiz, taktiksiz, yıldızsız bir maç oynandı. O kadar para verip, saatlerini ayırıp stada giden o kadar insana hakikaten çok yazık. Kendimizi şişirmekten başka yaptığımız bir şey yok. Gerçek seviyemizi dünkü derbi gösterdi. Avrupa’da 12 maçta 1 galibiyette kalmamızın nedenini bir kez daha gördük.

Gelelim Fatih Terim’e. Hoca 90 dakika neredeyse kulübeden hiç çıkmadı. Heyecansız bir şekilde oturdu. Oysa oyuncuların onun heyecanına ihtiyacı var. Derbi maçında kulübe oturmak ne demek? Hocam sen bu işi bırak geçmişteki başarılarını da ziyan etme.

Yoklukta forma şansı bulan Umut Nayir’i de kutlamak isterim. Çok pozisyon harcasa da moralini hiç bozmadı ve güzel de bir gol attı. Galatasaray’ın milyonlarca Euro harcadığı yıldız (!) transferi Radamel Falcao da önümüzdeki 6 ay içerisinde oynayabilir umarım.

Yazarlar

Artık futbol izleyelim
Gökmen Özdenak