Arkadaşını öldürüp toprağa gömdü: Cinayet 1 yıl sonra ortaya çıktı

Arkadaşını öldürüp toprağa gömdü: Cinayet 1 yıl sonra ortaya çıktı

Eskişehir’in Mihalıççık ilçesindeki çiftlikte çobanlık yapan Afganistan uyruklu Komak Bay’ın, nisan ayında kafatası ve kemikleri bulundu. Jandarma Komutanlığı Suç Araştırma Timi, geçen yıl kasım ayında yaşamını yitirdiğini belirlediği Bay’ın, aynı yerde çalışan Übeydullah Muradi tarafından tüfekle vurularak öldürüldüğünü tespit etti. Cinayeti itiraf eden Muradi, Bay’ı kendisine cinsel saldırıda bulunduğu için öldürdüğünü söyledi.

Konya’da çobanlık yapan Afganistan uyruklu Übeydullah Muradi, geçen yıl Kasım ayında Mihalıççık ilçesi Obruk Mahallesi’nde çoban olan Afgan arkadaşı Komak Bay’ın yanına gelerek çalışmaya başladı. Komak Bay, iddiaya göre 2 kez Übeydullah Muradiye kaldıkları çoban evinde cinsel saldırıda bulundu.

Bunun üzerine Übeydullah Muradi, Komak Bay’ı tüfekle vurarak öldürdü. Muradi, Bay’ın cesedini yaklaşık 1 kilometre sırtında taşıyarak, Gür mevkiinde toprağa gömdü ve hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam etti.

FOTO: DHA

NİSAN’DA KEMİKLERİ BULUNDU

Nisan ayında Obruk Mahallesi Gür mevkiinde ilçedeki başka bir çoban, merada kafatası ve bazı kemikler bulunca Mihalıççık Jandarma Komutanlığına ihbarda bulundu.

Yapılan incelemede kemiklerin bir insana ait olduğunun belirlenmesi üzerine Mihalıççık Cumhuriyet Savcılığı ve Eskişehir Jandarma Komutanlığı Suç Araştırma Timi (JASAT) dedektiflerince soruşturma başlatıldı. Yapılan incelemelerin ardından yakın çiftliklerde çalışanların ifadelerin başvurulurken Komak Bay’ın uzun süredir kayıp olduğu anlaşıldı.

Aynı evde kaldığı Übeydullah Muradi ise Komak Bayın çalışmak için başka bir şehre gitmiş olabileceğini söyledi. Çoban evinden alınan Komak Bay’ın giysileri, kafatası ve kemiklerle birlikte DNA incelemesi için kriminal laboratuvarına gönderildi. Komak Bayın gömleğinden alınan DNA profili ile kafatası kemiklerinden alınan örnekler eşleşti.

Bunun üzerine bulunan kafatası ve kemiklerin Afganistan uyruklu Komak Baya ait olduğu tespit edildi.

CİNAYETİ JASAT DEDEKTİFLERİ AYDINLATTI

Eskişehir Jandarma Komutanlığı JASAT dedektiflerince yapılan incelemede Komak Bayın kayıp olan cep telefonuna ocak ayında Übeydullah Muradinin 2 kez kendi kartını takarak kullanıldığı belirlendi. Bu süreçte takip edilen Übeydullah Muradi, çobanlık yaptığı Odunpazarı ilçesine bağlı Kalkanlı Mahallesinde jandarma ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı.

Cinayeti itiraf eden katil zanlısı Muradi, Komak Bay’ın 2 kez kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürerek, “Beraber çobanlık yapıyorduk. Olaydan 3 gün önce gelmişti ve 2 kez odama zorla girip bana cinsel saldırıda bulundu. Ben de tüfekle öldürdükten sonra cesedi sırtımda taşıyıp, eve 1 kilometre uzaklıkta bulunan sulama kanalının yanına koyup üzerine ellerimle toprak atarak gömdüm” dediği öğrenildi.

Mihalıççık Jandarma Komutanlığında ifade işlemleri tamamlanan Übeydullah Muradi, sevk edildiği adliyede ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine konuldu. Soruşturma sürüyor. (DHA)

Gündem

Arkadaşını öldürüp toprağa gömdü: Cinayet 1 yıl sonra ortaya çıktı
Gündem