Ahmet Takan
25 Aralık 2020

Ankara’ya mevsimin ilk karı dün düştü!..


Günlük kısır iç politik çekişmelere mola verip Türk kamuoyundan itina ile saklanan bölgemizdeki sıcak gelişmelere biraz odaklanmaya çalışalım. Ne dersiniz?..

ABD yaptırımlarına saray ahalisi pek cart curt edemiyor…

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Yeni yılda ABD ve AB ile yeni sayfa açmak istiyoruz” diyor. Belli ki, S-400’ler üzerinden yürütülen gizli pazarlıklar devam ediyor. Diğer taraftan da iç kamuoyu gazsız bırakılmamak uğruna AİHM’in HDP’li Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karara tepki gösteriliyor.

★★★

Şimdi kameralarımızı Suriye’ye çevirelim;

Önce, çok önemli bir iddiayı okurlarımıza aktaralım. Son günlerde, başkentin derin kulisleri, TSK’nın, terör örgütü PYD/PKK’nın Suriye’de sözde başkenti konumunda olan Ayn İsa’yı ele geçirmek için (Fırat’ın doğusu) operasyon hazırlıkları iddiaları ile çalkalanıyor. Ayn İsa, stratejik M4 Karayolu’nun güneyinde petrol kuyuları açısından da önemli bir kavşakta yer tutuyor. Bir süredir, kasaba civarında, sabotaj faaliyetleri gerekçesiyle Türkiye tarafından desteklenen eski adı “ÖSO” yeni adı “SMO” olan Suriye Milli Ordusu tarafından operasyonlar yapılıyor.

Bölgedeki yerel kaynaklardan ulaşan haberlere göre, Ayn İsa’ya terör örgütü tarafından çok sıkı bir şekilde askeri takviye yapıldı. ABD desteği ile… Son 72 saat içinde yoğun bir trafik gözlemleniyor. ABD’nin “SDG” adını verdiği PYD/PKK’nın hüküm sürdürdüğü bölgeye geçtiğimiz pazartesi günü ABD Ortadoğu birlikleri komutanı general Frank McKenzie bir ziyaret gerçekleştirdi. Terörist Mazlum Abdi, Amerikalı generali Haseke vilayetindeki ininde ağırladı. Kaynaklar, Abdi ve McKenzie arasında ki görüşmelerin Ayn İsa’daki durum, bir yanda terörist SDG ve diğer tarafta Rusya ve rejim arasında yapılan müzakereler ve Türkiye’nin bölgeye girişi hususunda ne derece ciddi olduğu hakkında yoğunlaştığını belirtiyorlar. Kaynaklar, McKenzie’nin ziyaretinin , Suriye’nin doğusunda ABD birliklerinin desteklediği muhalefet gruplarının kontrolü altında bulunan El-Tenf üssünü ziyaretinden sonra gelmesine de dikkat çekiyor.

★★★

Fotoğraf karesini netleştirelim;

Rusya, terör örgütüne “Ayn İsa’yı rejim güçlerine teslim et” diyor. ABD, “teslim etme diren” diye baskı yapıyor.

Son gelişmelerin ardından bölgedeki kaynaklardan fışkıran iddia ve yorumları şu şekilde özetleyebilirim;

“ABD’nin Ayn İsa dosyasına girişi bölgenin geleceği hakkında birçok soruyu ortaya atıyor. ABD müdahalesi Türk Ordusu ve SMO gruplarının Fırat’ın doğusunda terörist SDG’nin en önemli kalelerini kontrol altına almayı engelleyecek mi? Tırmandırmayı durdurmada ABD müdahalesinin başarılı olması durumunda terörist SDG’nin Türkiye’ye ödeyeceği bedel ne olacak? Rejim bölgeye saldırabilecek mi? Muhalefet askeri kaynakları, ABD birlikleri komutanının ziyareti ve Haseke’de terörist SDG elebaşı ile görüşmesinin terörist SDG ve Rusya arasında herhangi bir anlaşmayı devre dışı bırakmayı ve rejim lehine bölgeden vazgeçmeyi engellemeyi ve aynı zamanda terörist SDG’nin seçilen ABD başkanı Joe Biden’ın yönetime ulaşıncaya kadar daha fazla zaman kazanması için çabalarının  desteklenmesini amaçladığını vurguluyor. Bu süreçte Türkiye ve terörist SDG’nin ABD gözetiminde yeni bir müzakere sürecine girebileceğini, iki taraf arasında Menbiç,Tel Rıfat ve diğer sorunlu bölgeler dosyalarının müzakereler masasında olabileceği konuşuluyor.”

★★★

Saha çok hareketli… İktidar, içerde çok, dışarıda daha da çok sıkışmış durumda…

Saray, “Noel, yılbaşı, ABD’de yönetim geçişi var” deyip bir hamle yapar mı?.. Ankara’daki kaynaklar ihtimal vermekle birlikte olasılığı çok yüksek görmüyor. Neden?.. Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra ABD ve Rusya ile  varılan mutabakatlara aykırı bir durum da ondan…

Kaynaklar, Rusya’nın fırsattan istifade “Bak Türkler operasyon yapar” diye PYD/PKK’yı  o bölgeyi rejime teslim etsin diye sıkıştırdığına ancak Fırat’ın doğusunda Türkiye’nin M4’ün güneyine inmesinin Rusya’nın da işine gelmeyeceğine dikkat çekiyor.

★★★

Alt alta koyduğumuz karelerden sonra fotoğrafı alabildiğine büyütelim;

ABD ve Avrupa’da Türkiye’yi NATO’da da yalnızlaştırma, dışlama konusu çok konuşuluyor. Gelecek günlerde, Türkiye’nin önündeki en büyük sorun bu olacak. Mart ayında NATO’nun AB ile ortak bir zirve yapması bekleniyor. Türkiye oldukça kritik bir dönemeçte. Türkiye’nin batıdan kopma lüksü var mı? Yok!.. Adamlar her türlü planlamalarını en uzun vadeye göre yapıyorlar. Bizde, içerdeki hay huya bakarsanız;  “reis” ve efradı asıp kesiyor. AİHM kararlarını dinlememe… Suriye ve Libya’da operasyonlara devam et… Vs… Vs… Ya bizi bekleyen sıkıntılar!.. Avrupa Konseyi üyeliğimizin askıya alınması, NATO yaptırımları ve sadece kağıt üzerinde kalabilecek bir üyelik, AB müzakerelerinin dondurulması…

İşin daha da kötüsü hem söylem hem dokümanlarında Türkiye’de otoriter bir yönetimden bahsediyorlar. Artık sadece hedefte Türkiye var da diyemeyeceğiz. Çünkü, Macaristan ve Polonya’yı da bizim gibi görüyorlar. NATO siyasi kimliğinin öne çıkması isteniyor yeni dönemde. Öyle olunca demokratik ülkelerin topluluğu deniyor. NATO anlaşmasında da var bu hüküm zaten. “Batıdan çıkaramazlar” diye konuşuyor bizdekiler ama adamlar seni her türlü faaliyetten dışlayabilir, demokrasi, insan hakları vs. eksikliği diye ilişkileri askıya alabilirler. Benzerini AB’de yapabilir. Son AB zirvesinde nerede olursa olsun insan hakları ihlaline karşı AB’nin yaptırım uygulama strateji belgesi kabul edildi. ABD’nin zaten benzeri belgesi var.

★★★

“Değerli yalnızlık” masalları Türkiye’ye çok pahalıya mal oluyor!.. Göz göre Merkez Bankası döviz rezervlerinin eksiye düşürüldüğü bir Türkiye’de başımıza daha neler gelebilir?..

Çok tehlikeli bir gidişatın içinde ve  hatta dükkanı kapatmak üzereyiz!..

Anayasal zorunluluk olmasına rağmen AİHM kararlarına tanımama…

“Her şey gibi muhalefetin de yerli ve millisini ülkemize kazandırmak inşallah bize nasip olacaktır” sözleri…

Akıllara eski Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın “Bu memlekete komünizm gerekirse onu da biz getiririz” sözlerini getiriyor!..

Saray iktidarına hakim olan SADAT ve SETA zihniyetini ve o yüzden ödediğimiz faturaları da bilince… Tekrar tekrar uyarmak farz oluyor!..

★★★

Ulu Tanrı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarına rahmet etsin. Nur içinde yatsınlar.  Mekanları cennet olsun.

Yazarlar

Ankara’ya mevsimin ilk karı dün düştü!..
Ahmet Takan