Kemal ÖZCAN
3 Ağustos 2020

Alkol bir afrodizyak mı?


Alkolün cinsel hayatı olumlu etkilediği yönünde söylentiler ne kadar doğru? İşte yanıtı…

Bu sorunla nasıl başa çıkabilirim?

SORU:

44 yaşındayım ve 10 yıldır evliyim. Alkol almadığım zamanlar sertleşme sorunu yaşıyorum. Alkol almadan bu sorunla nasıl başa çıkarım? M.R./Adana

CEVAP:

Eşinizle yalnızca alkol aldığınızda seks yapabiliyor olmanız, diğer durumlarda rahat olmadığınızı  bir performans kaygısı yaşadığınızı gösteriyor. Herkesin içinde baskılayıcı  yasaklayıcı  ve sürekli eleştirip yargılayan  bir iç ses vardır. Birkaç kadeh alkol bu iç sesi susturup psikolojik bir rahatlama sağladığı için performans kaygısı olan erkekler için faydalı olabilir. Ancak sürekli buna sığınmak ya da alkolü abartmak zamanla  hem alkol bağımlılığına yol açabilir, hem de  tam tersi bir etki yaratarak cinsel istek ve uyarılmanın tümüyle bitmesine neden olabilir. Alkolle geçici çözümlerle vakit kaybetmek yerine cinsellikte performans kaygısı yaratan nedenlere odaklanmanız ve yan etkisi olmayan kalıcı çözümler bulmanız daha uygun olur. Cinsel terapi size bu konuda yardımcı olabilir.

Neden ilişkiden bir zevk alamıyorum?

SORU:

26 yaşında yeni evli bir kadınım. Yaşadığım ilişkiden hiç zevk almıyorum. Ne zaman orgazm olabilirim? C.F./Ordu

CEVAP:

Her kadın gibi siz de zamanı geldiğinde hem zevk alıp hem de orgazmı yaşayabilirsiniz. Daha yolun başındasınız, bu kadar acele etmeyin. Kadınların boşalma orgazmı yaşayabilmeleri için her şeyden önce eşlerine güvenmeleri, kendi bedenlerini tanımaları, olumlu bir cinsellik algısına sahip olmaları ve istemli bir şekilde aşk kaslarını kasıp gevşeterek orgazm refleksini başlatmayı öğrenmeleri gerekiyor. Bunu eşlerinin yanında yapmaktan çekinenler önce mastürbasyon yoluyla tecrübe edip sonra eşleriyle deneyebilirler.

Vajinismusun hızlı tedavisi var mı?

SORU:

 2 yıldır vajinismus hastasıyım, eşimle bir türlü ilişkiye giremiyoruz. İnternette tek seansla vajinismus tedavisi yapıldığını okudum. Bu mümkün mü? G.A./Isparta

CEVAP:

Bu soruya kesin olarak evet ya da hayır demek pek mümkün değil. Her çiftin yaşadığı cinsel işlev bozukluğunun kendine özgü sebepleri ve bu sebeplere bağlı tedavi şekli ve süresi vardır. Bazı durumlarda basit bir bilgilendirme görüşmesi bile yeterli olabilirken bazen de terapisi haftalarca süren danışanlar olabilir. Kesin kural olmamakla birlikte yapılan araştırmalar çok hızlı ve mucize çözümlerde tam iyileşmenin olmadığını, yeniden nüksetme ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Zamanınızı ve paranızı iyi değerlendirmek için acele etmeyip iyice araştırıp emin olduktan sonra güvendiğiniz bir yerden profesyonel destek almanız uygun olur.

Yazarlar

Alkol bir afrodizyak mı?
Kemal ÖZCAN