Barış Yarkadaş
16 Haziran 2022

AKP yüzünden neyi kaybettik?


Bilimsel yöntemlerle yapılan kamuoyu araştırmaları, toplumun adeta röntgenini çeker. “Kim neye üzülüyor, neye seviniyor, oy tercihi neye göre değişiyor?” gibi soruların cevapları bu araştırmalarda açık ve net bir biçimde görülür. Ortaya çıkan sonuçlar, içinde yaşadığımız toplumu anlamamız için bize iyi bir fırsat sunar.

Bu araştırmalardan biri de Motto – Bulgu tarafından yapıldı. Mayıs ayının son günlerinde sonuçlanan araştırma “Türkiye’nin Mutluluk Haritası”nı çıkarmış.

Ortaya çıkan tablo hiç de iç açıcı değil…

RAKAMLAR YÜKSELİYOR

Dün, araştırmayı yöneten Motto-Bulgu’nun kurucusu Semih Turan’dan detayları dinleme fırsatım oldu. Semih Turan’ı KRT TV’den kovulmadan önceki son programımıza davet etmiştik. Turan, yaklaşık 3 ay önce de benzer bir çalışma yapmış ve Türk halkının yüzde 65’inin “mutlu olmam için bir sebep yok” dediğini belirtmişti.

NEREDEYSE HİÇ KİMSE…

2022 yılının Mayıs ayının son günlerinde sonuçlanan yeni araştırma ise daha korkutucu bir gerçeğe işaret ediyor. Turan’ın tespitlerine göre, yüzde 65  oranındaki rakam, bu kez 89.9’a yükselmiş. Araştırmaya katılan 1800 kişinin yüzde 89.9’u “Beni mutlu eden bir konu yok” demiş. Araştırmaya katılanların yüzde 6.5’i ise “Beni ekonominin düzelmesi mutlu eder” cevabını vermiş.

KİMİN ESERİ?

Motto-Bulgu’nun yaptığı araştırma, 20 yıllık AKP iktidarının halkımıza neşesini kaybettirdiğini gösteriyor. Kağıda dökülen sonuçlar, Türk halkının hem mutsuz, hem de umutsuz olduğunu ortaya koyuyor.

Eserinle övünebilirsin AKP!

Türkiye’yi 20 yılda mutsuz ve umutsuz insanların ülkesine çevirmeyi başardın!

Atatürk’ün isminden bile korkuyorlar…

Motto-Bulgu’nun Mayıs ayına ilişkin yolladığı araştırma dosyasının bir bölümünü sizinle önceki gün paylaşmıştım. O dosyada, gençlerin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik ilgisinin arttığı bariz bir biçimde görülüyordu.

Bizim yazının henüz mürekkebi bile kurumamıştı ki; internet sitelerine hepimizi utandıran bir haber düştü! Habere göre, Türkiye Futbol Federasyonu  (TFF) yöneticileri, UEFA Uluslar Ligi C Ligi’nde mücadele eden A Milli Takım’a destek vermek için gelen izleyicilerin elindeki pankartı Gürsel Aksel  Stadyumu’na sokturmamıştı.

NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?

Litvanya karşısında mücadele edecek olan millilerimize “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” pankartıyla moral vermek isteyen gençlere engel olan TFF yöneticileri, bunu kendiliğinden mi yaptı, talimat mı aldı yoksa durumdan vazife mi çıkardılar bilmiyorum…

NE YAPARSANIZ YAPIN…

Ancak bildiğim bir şey var ki; yapılan son araştırmaya göre gençlerin yüzde 40’ı kendisini “Atatürkçü” olarak tanımlıyorsa, sizin o pankartı engellemeniz; vız gelir tırıs gider!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sadece pankartlarda değil, yüreğimizde, bilincimizde ve beynimizdedir!

Bir kere bunu bilin…

Sizlerin bu tavrını unutmayacağımızı da aklınızdan çıkarmayın!

TELE 1 için kritik günler…

Atatürk’ün adının yazdığı pankartları stadyumlara sokmamakla yetinmiyor; Atatürkçü TV kanallarını da susturmaya ve toplumla bağını kesmeye çalışıyorlar.

TELE 1’in başına örülen çoraptan bahsediyorum…

AKP iktidarını eleştirdiği için sürekli hedef haline getirilen TELE 1, büyük bir kumpasla karşı karşıya…

Durumu kısaca özetleyeyim:

RTÜK, kanala kesilen ve henüz itirazları bile sonuçlanmamış olan alacaklarını mahsup etmek için yetkisini Maliye Bakanlığı’na devretti. Tarihte görülmemiş bu uygulama sonucu Maliye Bakanlığı’nın ilgili dairesi TELE1’e 2 milyon TL borç çıkardı. Tele 1 yönetiminin şans eseri öğrendiği bu talep karşılanmadığı taktirde, Atatürkçü kanalın akıbeti meçhul olacak. Eğer kanal yönetimi bu parayı 22 Haziran gününe kadar denkleştiremezse, TELE 1 ertesi gün satışa çıkarılacak. Ve muhtemelen AKP’li bir iş insanı kanalın yeni sahibi olacak.

MERDAN YANARDAĞ: “AŞACAĞIZ”

Önceki gün buluşup sohbet ettiğimiz TELE 1’in Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, “İzleyicilerimizin desteği bize büyük güç verdi. İzleyici Sponsorluğu olarak bilinen yöntem sayesinde epey bir destek aldık. Herkes bütçesine göre katkı sağlıyor. TELE 1’i kurda kuşa yem etmeyeceğiz” dedi.

TELE 1’e destek olmak isteyen izleyiciler için kanalın resmi internet sitesinde “Destek Hattı” oluşturduklarını da belirten Yanardağ, “Kanalın susturulmasına izin vermek istemeyen herkes, İzleyici Sponsorluğu yöntemi ile bu kumpası boşa çıkarabilir” ifadesini kullandı.

Evet farkındayım; herkes ekonomik açıdan çok zor günler geçiriyor… Ancak “halkın hava deliği” olma misyonunu üstlenen TELE 1’in de yaşaması gerekiyor.

Yazarlar

AKP yüzünden neyi kaybettik?
Barış Yarkadaş