AB’den Belarus’a yaptırım kararı

AB’den Belarus’a yaptırım kararı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, muhalif gazeteci Roman Protaseviçin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan yolcu uçağı krizi konusunda Avrupa Birliği’nin (AB) Belarustan gelen uçaklara hava sahasını kapatma kararı aldığını duyurdu. Leyen, ekonomik yaptırımların da geleceğini açıkladı.

Yunanistan’dan Litvanya’ya giden Ryanair havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı Pazar günü bomba ihbarı iddiasıyla Belarus’un başkenti Minsk’e zorunlu iniş yaptı. Uçakta bulunan Belaruslu muhalif gazeteci Roman Petroseviç, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Söz konusu olay, AB, ABD ve NATOnun tepkisini çekti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile düzenlediği ortak basın toplantısında alınan yaptırım kararını açıkladı.

BELARUSA HAVA SAHASI KAPATILDI

Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hava sahamızı Belarus’tan gelen uçaklara kapatıyoruz ve AB havayollarına ülke üzerinden uçmamaları çağrısında bulunuyoruz. Bu demokrasiye bir saldırıdır” diyerek, Minskte muhalif gazeteci Petroseviçin gözaltına alınmasına yönelik eylemleri, ‘rezil’ ve ‘çirkin’ olarak değerlendirdi. Leyen, paylaşımında, “Ekonomik yaptırımlar da yakında sunulacak” dedi.

BLINKENDEN BELARUSA YÖNELİK İKİLİ GÖRÜŞMELER

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinkenin Belarusta meydana gelen uçak krizine ilişkin ikili görüşmeler yaptığını duyurdu. Price, sosyal medya paylaşımında Blinken’in Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Belarus ve Gazzeye yönelik telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Öte yandan Blinken, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney ile BM Güvenlik Konseyi ve Belarus uçak krizine yönelik yüz yüze görüştü. (DHA)

Dünya

AB’den Belarus’a yaptırım kararı
Dünya