9 anketin ortalamasında Cumhur İttifakı eriyor

9 anketin ortalamasında Cumhur İttifakı eriyor

Eylül ayından beri yapılan anketlerde kararsızlar dağıtılınca, AKP 4 puan kaybederken, MHP baraj altında kalıyor. Millet İttifakı’nın partileri ise yükselişte.

Muhalefet, erken seçim çağrısında bulunurken, araştırma şirketleri de peş peşe seçim anketi sonucu yayınlıyor. Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, eylül ayından bu yana yayınlanan 9 anketin ortalamasını değerlendirdi. Avrasya Araştırma’nın YouTube sayfasından yayınlanan videoda, aralarında iktidar yanlısı şirketlerin de olduğu 7 anket firmasının anketlerinin ortalamasında kararsızlar dağıtılınca, AKP 4 puan kaybederken, MHP ise baraj altında kalıyor. Millet İttifakı’nda yer alan partilerin oy oranları ise yükseliyor. Kararsızlar dağıtılınca partilerin oy oranları tabloya şu şekilde yansıyor: AKP: % 38.18, CHP: % 24.58, İYİ Parti: % 12,02, HDP: % 10.83, MHP: % 9.31, DEVA: % 2, GP: % 1.42, SP: % 0.79, DİĞER: % 0.87.

İTTİFAKLARDA DURUM

Aynı durumda ittifaklara olan yansıma ise şöyle: Cumhur İttifakı % 47.5 oy, Millet İttifakı % 37.4 oy alıyor. İttifaklarda yer almayan HDP’nin oyu % 10.83 iken, diğer partilerin oy oranı ise % 4.27. Anketlerin ortalamasında yine kararsızlar dağıtıldığında toplamda % 52.5 oy alan muhalefet bloğu, % 47.5 oy alan iktidar bloğunu geçiyor.

Ceren KOLUMAN/KORKUSUZ

 

Gündem

9 anketin ortalamasında Cumhur İttifakı eriyor
Gündem